Luxusní zbraň špičkového německého puškaře Johanna Sebastiana Hauschky (1695‒1774), jenž vyráběl lovecké zbraně pro nejpřednější osobnosti tehdejší Evropy, daroval císař Karel VI. vévodovi brunšvicko-wolfenbüttelskému Karlu I., s největší pravděpodobností jako připomínku vzájemného spojenectví a vojenských služeb prokázaných vévodovým otcem císaři. Zbraň mohla být součástí diplomatického jednání obou stran.
Kulovnice má osmihrannou hlaveň z damascénské oceli s vývrtem sedmi drážek. Seshora před hledím je signována „SEBASTIAN HAUSCHKA 1737“. Hledí tvoří jeden pevný zářez, zasazený na příčné rybině s rytým ornamentem. Mezi hledím a zadním koncem hlavně je bohatá rytá, zlatem a stříbrem vykládaná výzdoba. Hned za hledím se nachází heraldický štítek, v němž je na zlaceném a zdrsněném podkladu rytá figura běžícího koně. Nad tímto koněm se táhne nápisová stuha s heslem „NUNQUAM RETROR“ (Nikdy zpět). Běžící kůň je součástí znaku města Wolfenbüttel, heslo patří rodu vévodů brunšvických a lüneburských.
Francouzský křesadlový zámek má plochou zámkovou desku, na většině plochy zdobenou reliéfní rytinou na zdrsněném a zlaceném pozadí. Hlavním výzdobným motivem mezi kohoutem a perem baterie je sedící bůh Mars v antické zbroji. Na zbytku plochy zámkové desky, jakož i na spodní straně kohoutu lze spatřit motivy trofejí a po okrajích ornamenty. Čelní stranu ocílky zdobí motiv mušle. Mosazná garnitura je zlacena v ohni. Na prořezávané protidesce dominuje figura nákladně oděného Turka držícího zrcadlo. Na krku pažby je oválný palcový štítek se zdrsněným povrchem, v jehož středu se nalézá štítek s monogramem „CC“ (písmena jsou propojena a zrcadlově obrácena). Nad palcovým štítkem se vznáší vévodská (kurfiřtská) koruna, po stranách jsou trofeje a ve spodní části zajatci se svázanýma rukama za zády. Pod zajatci vyplňuje prostor maskaron. Lučík kryje spoušť bez napínáčku. Na spodní straně lučíku dominuje postava antického válečníka s rozpaženýma rukama, který stojí na trofejích. Na horní části botky je mezi řadou akantů na zdrsněném podkladu motiv antického bojovníka ve zbroji, který ukazuje pravou rukou vpřed.
Zbraň je celopažbená, pažba je pod ústím hlavně zakončena masivní mosaznou půlobjímkou, bohatě zdobenou motivem akantů. Dole zploštělé hlaviště pažby má masivní lícnici. Krk pažby a předpažbí střídmě zdobí řezba s rostlinnými motivy v kombinaci s ornamenty vykládanými stříbrným drátem do dřeva. Na levé straně hlaviště je výzdoba nákladnější, k řezbě a stříbrnému drátu se přidávají perleťové motivy a mosaz. Dominantní výzdobný motiv pažby představuje portrét muže, vyřezaný z perleti a zasazený do lícnice. Portrét obklopují trofeje a nad ním je vévodská koruna. V levé části lícnice je perletí vykládaný anděl troubící na trubku, na níž je zavěšen nápisový pásek „VI CC VAT“, přičemž písmena C jsou vůči sobě zrcadlově obrácena a propojena. Nabiják z tmavého dřeva má mosazný pěchovák.
Písmena C na lícnici vyjadřují spojení dvou osobností, jejichž křestní jméno začíná písmenem C. Jeden z nich je nepochybně Karel I., vévoda brunšvicko-wolfenbüttelský. Vzhledem k tomu, že na lícnici je vyobrazen jeho předchůdce, jenž oddaně dlouhá léta sloužil Habsburkům, je druhou z těchto osobností s vysokou pravděpodobností císař Karel VI. Zbraň měla vyjádřit spojenectví mezi císařem a brunšvicko-wolfenbüttelským vévodou a mladému vévodovi připomenout zásluhy jeho otce. Symbolicky mu naznačovala, že vojenská spolupráce se čeká i od něj.