Mezi tyto intelektuály patřila rovněž Katherine Stewart-Murray vévodkyně z Athollu (1874–1960). Tato poslankyně Skotské unionistické strany, ministryně školství a nositelka Řádu britského impéria nikdy neměla ráda totalitní režimy. V roce 1931 na protest proti porušování lidských práv v SSSR napsala knihu The conscription of people. V době mnichovské krize rezignovala na svůj poslanecký post, protože nesouhlasila s Chamberlainovou politikou usmiřování.
Do Španělska se vypravila v dubnu 1937. Zde měla možnost prohlédnout si dopad náletů Legie Condor (Němci poměrně dlouhou dobu popírali svou účast ve válce) a navštívila válečné zajatce republikánů. Její dojmy ze Španělska ji inspirovaly k napsání knihy, jež tvoří dnešní exponát. Ta vyšla v červnu 1938 v paperbackovém vydání nakladatelství Penguin a setkala se s takovým zájmem, že první dotisk na sebe nenechal čekat více než týden. Hlavní motivací pro její sepsání zde byla jednak nespokojenost s britskou politikou vůči Španělsku, tak balast lží, který celý konflikt provázel. Válka se těšila veliké pozornosti světových médií, ale jen velmi málo korespondentů bylo schopno podávat nezkreslené informace.
Záměrem autorky bylo podat co možná neobjektivnější popis událostí, byť v úvodu zdůrazňuje, že její kniha neaspiruje na dějiny celé války. Její skromnost zde možná byla trochu přehnaná, protože publikace je dosti komplexní. Začíná již pádem monarchie ve Španělsku roku 1931 a popisuje příčiny války. Nesoustředí se pouze na dění na bojištích, ale vykresluje i hospodářské, sociální a především politické aspekty. Události jsou zasazovány do širšího mezinárodního kontextu. Její osobní návštěva zde je zmíněna jen okrajově. Kniha končí na jaře 1938, kdy se vítězství přiklánělo k Frankově straně. Napsání této knihy vyneslo autorce u jejích kritiků přezdívku Rudá vévodkyně, což ale nebylo příliš spravedlivé. Searchlight on Spain je vzhledem k době svého vzniku dílo relativně netendenční.
Kniha je typicky nízkonákladový paperback z edice Penguin Special. Na obálce nechybí nezaměnitelný tučňák. Malý formát publikace z ní dělá ideální četbu na dlouhé cesty. To byl ostatně vydavatelův záměr. Vyjma dvou map zde nejsou žádné obrazové přílohy.
Citace:
STEWART-MURRAY, Katharine. Searchlight on Spain. Harmondsworth: Penguin, 1938. 346 s.