Pamětní medaile na mořskou plavbu 1892-1893

Pamětní medaile na mořskou plavbu 1892-1893

V rakousko-uherské monarchii bylo zřizování nových vyznamenání či pamětních odznaků tradičně výsadou panovníka. František Ferdinand d´Este, ač od roku 1889 designovaný následník trůnu, se vlivem běhu dějin císařem a králem nestal a tudíž žádná vyznamenání z této pozice neustanovil. Přesto však existuje pamětní medaile, jež vznikla z jeho popudu. Je jí tzv. Pamětní medaile na mořskou plavbu 1892-1893 (Die Seereise Denkmünze für die Jahre 1892-1893).

Tento pamětní odznak souvisí s arcivévodovou vysněnou cestou kolem světa, jež se souhlasem císaře realizoval v letech 1892-1893. František Ferdinand uskutečnil značnou část cesty prostřednictvím chráněného torpédového křižníku (Rammkreuzer) SMS Kaiserin Elisabeth, na jehož palubě vyplul ze Středozemního do Rudého moře a Suezským průplavem do jihovýchodní Asie. V této části světa navštívil Šalamounovy ostrovy, Borneo, Singapur, Hongkong a Austrálii, kde 21. května 1893 zakotvil v Sydney. Další etapa arcivévodovy cesty začala v Jokohamě, kde František Ferdinand přestoupil na civilní loď na cestu do Spojených států a odtud pokračoval zpět do Evropy.

Po návratu z cesty nechal František Ferdinand d´Este 11. listopadu 1893 zřídit jako upomínku zmíněnou pamětní medaili, jíž byli dekorováni všichni účastníci výpravy. Sám arcivévoda měl k této upomínce silný osobní vztah, což dokazuje skutečnost, že na značném počtu fotografií po roce 1893 nese tento pamětní odznak vedle regulérních vojenských vyznamenání či pamětních odznaků, jež měly oficiálně prestižnější charakter. Dnes je tato medaile považována za poměrně vzácnou, jelikož byla vyražena v počtu méně než 500 exemplářů, aby pokryla počet členů posádky Kaiserin Elisabeth a arcivévodova doprovodu.

Medaile měla podobu zlaceného bronzového odznaku o průměru 37 mm a hmotnosti c. 19 g, zavěšeného na bílé, modře šrafované stuze.

Avers: Na středu plochy umístěna kotva převýšená císařským orlem s rozepjatými křídly a arcivévodskou korunou, doprovázená v rozsahu tří čtvrtin kruhu trofejí tropických rostlin. Opis: REISE S. M. SCHIFF KAISERIN ELISABETH (cesta lodi Jeho Veličenstva Císařovna Alžběta).

Revers: Při horním okraji odznaku vyvedeny ozdobné iniciály FF (Franz Ferdinand), pod nimi na středu odznaku umístěn nápis OST-INDIEN / AUSTRALIEN / SÜDSEE-INSELN / CHINA / JAPAN / 1892-1893 (Východní Indie, ostrovy jižních moří, Čína, Japonsko, 1892-1893). Celý motiv oddělen od okraje odznaku věncem palmových listů.

Vyznamenání bylo získáno darem Svazu československých bank v Praze v roce 1923.

 

Aktuálně



Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

03. 07. 2025
V pondělí 23. června jsme se na Ďáblickém hřbitově rozloučili a zavzpomínali na…
Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…