Již 11. Pražská muzejní noc, která se uskutečnila v sobotu 14. června, přilákala do Leteckého muzea Kbely a Armádního muzea Žižkov nadprůměrný počet návštěvníků. Do Kbel se na letecké ukázky přišlo podívat přes 24 000 návštěvníků, což z tohoto muzea učinilo vůbec nejnavštěvovanější instituci Pražské muzejní noci. Na Žižkov pak zavítalo přes 5 000 zájemců.
Celkem se Pražské muzejní noci zúčastnilo 39 institucí s 69 objekty, které navštívilo na 170 000 zájemců. "Objektem s vůbec nejvyšší návštěvností bylo Letecké muzeum Kbely s celkovým počtem 24.300 návštěvníků, " uvedla koordinátorka celé akce Ivana Kocichová.
Do Leteckého muzea Kbely přilákal širokou veřejnost nepochybně fakt, že při letošní Pražské muzejní noci mohli vidět skutečně výjimečnou sestavu letadel. Především přílet proudových letadel JAS-39 Gripen, L-159 Alca a L-39 Albatros byl silným motivem k návštěvě. Navíc na ploše mohli milovníci historických letadel spatřit i skutečný unikát: britskou stíhačku z druhé světové války Supermarine Spitfire. Tento letoun byl navíc v barvách 312. československé stíhací perutě, konkrétně podle vzoru stroje, se kterým létal úspěšný čs. pilot Otto Smik.
Diváci proudili do kbelského areálu již před devatenáctou hodinou večerní, kdy byla Pražská muzejní noc oficiálně zahájena. Mohli si už prohlédnout stroje v hangárech - před otevřenými vraty největšího kbelského hangáru č. 40 například stál nově zrenovovaný vrtulník Mi-4 z 50. a 60. let, pod jehož zadní otevřenou částí stál přichystán „k přepravě“ z téže doby pocházející vojenský terénní vůz GAZ.
Po sedmé večerní se diváci již nahrnuli na část mimořádně zpřístupněné letištní plochy 24. základny dopravního letectva, aby mohli vidět letecké ukázky. Do vzduchu se vznesly historické stroje L-200 Morava, Zlín Z-326 či Aero C-104, všechny předvedly několik průletů nad areálem. Pak už následovaly přílety proudových letadel z 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Nejprve se dostavila dvojice letadel L-159 a L-39, asi za hodinu po nich několikrát obkroužil kbelský areál letoun JAS-39 Gripen a dosedl na ranvej. Všechny stroje pak „zaparkovaly“ na ploše co nejblíže k divákům, aby si je návštěvníci mohli zblízka prohlédnout.
Okolo osmé večerní proběhla další atraktivní část programu: seskok z vrtulníku, který provedli parašutisté z 24. základny dopravního letectva. Ačkoli vanul silnější vítr, všichni doskočili bezpečně a někteří se svými padáky typu křídlo doslova doplachtili téměř k nohám diváků. Ti je za elegantní finále seskoků odměňovali potleskem. Parašutisté pak nemohli odolat a nechali i skupinově vyfotit před legendárním spitfirem.
Poté proběhlo ještě několik leteckých ukázek historických letounů, diváci si i nadále prohlíželi stroje stojící na ploše; vedle jmenovaných tu byl k vidění i bitevní vrtulník Mi-24 a také vrtulník Mi-171, stál zde ovšem také historický letoun Fokker z éry první světové války. Divákům nic nevadila ani krátká dešťová přeháňka – po ní se totiž na obloze objevila duha, která nad plochou kbelského areálu vytvořila obrovskou barevnou bránu. Duhu nad stojícím spitfirem si musel vyfotit snad každý, kdo měl v tu chvíli při ruce fotoaparát či mobil.
Kbelský program nabídl také ukázku výcviku služebních psů, děti se mohly účastnit několika soutěží, přičemž na venkovní plochu u letadla Tu-104 nakreslily křídami desítky obrázků především letadel. V hangáru č. 40 promítalo letecké kino, šlo o historické snímky, na nichž bylo možné vidět například někdejší stíhačky MiG-21 v unikátních záběrech. Mezi davy se pohybovali i příslušníci Klubu vojenské historie Rota NAZDAR v dobových uniformách, kteří také předváděli ukázky střelby slepými náboji z historického šestiliberního kanónu.
Okolo desáté večerní se diváci opět přesunuli na letištní plochu, kde proběhl odlet proudových vojenských letadel na domovskou základnu do Čáslavi. Dění Muzejní noci ve Kbelích tím ale ještě zdaleka nekončilo, do areálu stále přicházeli noví návštěvníci, kteří sem zamířili z jiných muzeí, která byla tu noc po Praze otevřena.
Nepochybně mezi nimi byli i ti, kteří už měli za sebou také návštěvu Armádního muzea Žižkov. Tady si mohli návštěvníci prohlédnout především modely bojů při vylodění v Normandii v roce 1944. U modelů probíhaly také komentované ukázky, které měli na starosti odborní pracovníci Vojenského historického ústavu Praha. Celkem tři modely ukazovaly vylodění na plážích Omaha a Sword a také boje u Pegasus Bridge.
Na kamenné desky na nádvoří muzea mohly děti opět kreslit, probíhaly zde soutěže a diváci také procházeli jednotlivými expozicemi v obou patrech žižkovské budovy. Mnozí z nich se sem brzy nepochybně vrátí, od 25. června tu totiž bude otevřena reprezentativní výstava V zákopech První světové války, která připomene rovných sto let od vypuknutí tohoto konfliktu.
Pražská muzejní noc v institucích Vojenského historického ústavu Praha se vydařila a můžeme se těšit na její další ročník. Nejbližší významnou akcí VHÚ pak bude vedle otevření zmíněné výstavy V zákopech První světové války Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany, který se koná v sobotu 30. srpna. Ponese se ve znamení připomínky 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii a také 70. výročí bojů na Dukle.
RED