Vyhlášení Deklarace nezávislosti Spojených států amerických dne 4. července 1776, jehož 238. výročí si v těchto dnech připomínáme, by bez vítězné války bylo jen obyčejným prohlášením poražených povstalců, jehož historická hodnota by zřejmě nebyla nijak valná. Avšak skutečnost byla taková, že ztráta třinácti severoamerických kolonií se stala pro Brity tou největší porážkou 18. století.
Námi představovaná publikace přináší pohled na největší americké vítězství ve válce za nezávislost, tj. kampaň roku 1781, z druhé – poražené – strany a to od vrchního velitele britských sil v Severní Americe generálporučíka sira Henryho Clintona. Kniha o rozsahu 112 stran je svázána v tuhé polokožené vazbě o formátu 21,5 x 13,5cm s vyztuženými rohy a se hřbetem zdobeným zlaceným slepotiskem. Obsahuje jednak generálporučíkovo vylíčení událostí roku 1781, tak i výtahy z korespondence, která slouží k podpoře Clintonových argumentů. Pro pochopení důvodů sepsání této knihy se však musíme alespoň krátce zmínit o Clintonově účasti ve válce v Americe.
Sir Henry působil v Americe od samého počátku války. Zúčastnil se bitvy u Bunker Hill a když byl generál Howe nahrazen Cagem, Clinton byl jmenován jeho zastupujícím velitelem s dočasnou hodností generálporučíka. Roku 1776 získal tuto hodnost definitivně. Po druhé bitvě u Saratogy, kde Američané jednoznačně zvítězili, došlo ke změně v britské válečné politice a Clinton byl jmenován vrchním velitelem. Jeho zástupcem se stal lord Charles Cornwallis.
Vztahy mezi oběma gentlemany byly napjaté. Cornwallis i Clinton spolu spíše soupeřili, než aby spolupracovali. Po roce 1780 začal Cornwallis čím dál více jednat samostatně a neohlížel se na Clintona. Clinton bojoval kolem New Yorku, Cornwallis na jihu ve Virginii. Proti Cornwallisovi operovala spojená francouzsko-americká armáda generálů Washingtona a Rochambeaua. Ta Cornwallise zatlačila do Yorktownu, který vzápětí začala obléhat. Clinton, když se dozvěděl o Cornwallisově situaci, se sice pokusil mu pomoci, avšak než stihl podniknout vše potřebné, Cornwallis 19. října kapituloval. Tím skončila i Clintonova kariéra v Americe. Byl totiž v reakci na Cornwallisovu porážku odvolán a v březnu 1782 nahrazen sirem Guyem Carletonem.
Jelikož byl Clinton vrchním velitelem, po britské porážce u Yorktownu se na něj strhla lavina kritiky. Aby si uhájil svoji čest, rozhodl se sepsat svůj pohled a své vysvětlení událostí. To vyšlo v Londýně roku 1783. V něm se velmi kriticky vyjádřil vůči Cornwallisovi (mimo jiné), který zareagoval stejně nevybíravou a veřejnou kritikou Clintona.
Hodnocení Narrative of the Campaign of 1781 in North America jako historického pramene je poněkud obtížné a je možné jen s přihlédnutím k dalším primárním dokumentům. Jde přeci jen o spis, kterým si Clinton snažil zachránit pověst a „uvést věci na pravou míru“. Přesto se však stále jedná o zdroj, který díky tomu, že je z pera velícího generála, není možné při analýze důvodů britské porážky v Severní Americe jen tak vynechat a nepochybně si tedy zaslouží pozornost badatelů.
Knihu si můžete přečíst také zde.
Citace:
CLINTON, Henry. The narrative of lieutenant-general sir Henry Clinton, K. B. relative to his conduct during part of his command of the king´s troops in North America: particularly to that which respects the unfortunate Issue of the campaign in 1781 with an appendix, containing copies and extracts of those Parts of his correspondence with Lord George Germain, Earl Cornwallis, rear Admiral Graves. 4. Ed. London: J. Debrett, 1783, 112 s.