V roce 1999 začala na území Kosova mírová operace Severoatlantické aliance KFOR (Kosovo Force) s kódovým označením Joint Guardian. Počínaje rokem 2005 nese označení Joint Enterprise (KFOR II).
Úkol jednotek KFOR spočívá v přímé podpoře mise Organizace spojených národů UNMIK v Kosovu, (United Nations Mission in Kosovo), která zde působí jako prostředek civilní správy. Především se jedná o celkové udržování bezpečného prostředí v etnicky vratké oblasti. Příslušníci mise KFOR zůstávají v Kosovu i po vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku ze dne 17. února 2008. Jejich současné působení by mělo vést k budoucímu demokratickému vývoji země bez nutné přítomnosti mnohonárodních vojenských složek.
Armáda České republiky byla v Kosovu činná již od roku 1999. Počínaje rokem 2000 byl český kontingent dislokován na základně Camp Šajkovac v severovýchodní části oblasti. Příslušníci Armády České republiky působili rovněž na hlavním velitelství sil KFOR v Prištině a na velitelství mnohonárodního úkolového uskupení Střed na základně Camp Ville u obce Lipljan. Účast našich vojáků v misi KFOR byla ukončena 3. listopadu 2011.
Prezentované pohlednice byly na území Kosova sesbírány příslušníky Armády České republiky v letech 2003 až 2006. Zachycují hlavní město Prištinu a etnicky rozdělenou Kosovskou Mitrovicu, kde severní část města obývají Srbové a jih Albánci. Přirozenou přírodní hranici mezi pravoslavím a islámem zde tvoří řeka Ibar. Most přes tento vodní tok tvoří nárazníkové pásmo, v jehož blízkosti dochází i v současnosti ke střetům mezi oběma skupinami obyvatel.
Pohlednice přibyly do sbírkového fondu Varia - Mise Vojenského historického ústavu Praha v první polovině roku 2014.