Rakovnicko se stalo v posledních říjnových a prvních listopadových dnech dějištěm jedné z méně věhlasných bitev třicetileté války, v níž proti sobě stanulo stavovské vojsko proti spojeným vojům císaře Ferdinanda II. a katolické ligy. Takzvaná bitva u Rakovníka byla přitom předehrou k zásadnímu střetu, k bitvě na Bílé hoře. Samotný boj v blízkosti Rakovníka trvající několik dní měl podobu dílčích, mnohdy však prudkých srážek a vzájemného ostřelování z pozic polního opevnění jednotlivých vojsk. Boje skončily až v horizontu 5. a 6. listopadu, kdy se stavovské vojsko začalo stahovat ku Praze, následováno císařsko-ligistickým vojskem. O pár dní později pak došlo k osudné bitvě na Bílé hoře.
Fotografie znázorňuje figurky příslušníků řadové pěchoty první poloviny 17. století, mušketýrů, pojmenovaných podle těžké pušky - muškety. Oba střelci jsou oděni do vypasovaných tmavě hnědých kabátců a nohavic (plunder) téže barvy. Oděv doplňují světle hnědé nízké střevíce, plstěný klobouk shodného odstínu a modré punčochy s bílými podvazky v podkolení. Modré barvy je rovněž opeření klobouku. Výzbroji, tvořené mušketou s podpůrnou vidlicí (furketou) a bodným mečem, dominují odstíny hnědé a béžové, znázorňující dřevěné a kožené součásti spolu se stříbřitě metalickou barvou prezentující železo. Hnědé odstíny se vyskytují rovněž na pochvě a řemení meče i na prachovnici a bandalíru s apoštoly - dvanácti odměrkami na prach. Hnědobéžový odstín pokrývá rovněž koženou vestu kryjící trup a aplikován byl také na podstavce. Součástí celkového provedení je i znázornění výstřelu, tedy zášlehu u doutnákového zámku a ústí hlavně pomocí žlutočervené kombinace barev ohně spolu s černošedým zabarvením dýmu.
Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.