Počínaje prosincem 2009 působila v afghánské provincii Paktika vrtulníková jednotka Armády České republiky Task Force Hippo. Základ jednotky, která se v místě nasazení vystřídala celkem v sedmi rotacích, tvořila trojice modernizovaných vrtulníků Mil Mi 171Š ze stavu bývalé 23. základny vrtulníkového letectva v Přerově. Domovem pro piloty i pozemní personál se stala americká základna FOB Sharana. Čeští vojáci zde navyšovali přepravní kapacity aliančních vzdušných sil. Úspěšnou účast v operaci ISAF zakončili na sklonku roku 2011.
Předmět na fotografiích je zástupcem velké skupiny exponátů, která zahrnuje vlastnoručně zhotovené výrobky našich vojáků v čase zahraničního nasazení. Prezentovaný rozcestník ze základny FOB Sharana vznikal po celou dobu dvouletého působení jednotky Task Force Hippo. Šipky s jednotlivými destinacemi byly na zhruba dvoumetrový hlavní sloup čtvercového průřezu doplňovány postupně, aby tak vytvořili jeho nynější podobu.
Všechny šipky pochopitelně ukazují na konkrétní sídla v České republice, kterou od Afghánistánu dělí nejkratší vzdušnou čarou 4.702 km. Výjimku představuje šipka směřující na Prahu s údajem 26.540 km. Pochopitelně se jedná o vzdálenost měřenou směrem k východu, tedy ve směru rotace naší zeměkoule. Pozorovatele rovněž zaujme šipka poukazující na pouhých 26,8 km vzdálený „ŘÍP“. Zajisté se nejedná o bájnou homoly ve středočeském kraji, ale o místní stolovou horu, která z určitého úhlu pohledu pozůstatek nejznámějšího tuzemského třetihorního vulkánu pouze připomíná. Pro posádky vrtulníků představovala důležitý orientační prvek. Nejkratší cesta dle rozcestníku vedla do tamních obchodů PX (Post Exchange) a jídelny.
Zajímavý exponát obohatil sbírkový fond Varia Mise Vojenského historického ústavu Praha v roce 2012.