Na počátku prosince 1757 operovalo v pruském Slezsku silné rakouské vojsko s cílem podmanit zpětně toto území ve prospěch Marie Terezie. Pruský král Friedrich II. byl danou situací nucen vrátit se z německých zemí, kde dlel po jím vyhrané listopadové bitvě u Rossbachu. Když pruský panovník po návratu do Slezska zjistil, že nepřítel drží slezskou metropoli Vratislav, rozhodl se riskovat otevřený střet, byť s početně silnějším protivníkem. Friedrich využil dobré znalosti domácího terénu a pokusil se o úskok tak, že v nastalé bitvě vyvolá dojem útoku na rakouské pravé křídlo a naopak zaútočí soustředěnými silami na opačné křídlo. Rakušané klamnému manévru na začátku boje uvěřili a posílili pravé křídlo na úkor levého. Záměr pruského panovníka tak beze zbytku vyšel a překvapený rakouský velitel Karel Alexandr Lotrinský již nedokázal zabránit porážce, způsobené kolapsem levého křídla a následným zmatkem.
Předložené figurky znázorňují rakouské pěšáky období sedmileté války v pozici útoku na bodák, oblečené do stejnokrojů s dominující bílou barvou kabátu, kalhot, kamaší a vest. Černá barva byla aplikována na nízké střevíce, omoty copů bílých paruk a na plstěné třírohé klobouky, zdobené bílou lemovkou. Knoflíky a objímky na puškách naznačuje drobné využití zlatavé barvy, zatímco pažby pušek, patrontašky a pochvy jsou kolorovány odstíny hnědé. Celek dotváří pleťová barva na rukou a obličejích spolu s decentně naznačenými hnědými kníry a tmavozeleně barvenými podstavci. Červená barva na vyložení a manžetách kabátů by mohla poukazovat na pěší pluk arcivévody Karla Alexandra Lotrinského, jehož jeden batalion se bitvy u Leuthenu zúčastnil.
Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.