Mezi opravdu zdařilé výrobky československého leteckého průmyslu patřila bezesporu i stavitelná dvoulistá tažná vrtule Avia V-503, z níž později vznikla varianta V-503 A s mírně vylepšenými parametry, určená pro motory bez reduktoru do výkonu 220 k, při 2 750 ot/min. Stavitelná vrtule umožňovala leteckému motoru lepší využití tahu v závislosti na otáčkách, než jak tomu bylo u vrtulí pevných. V-503, zkonstruovaná v Avii počátkem šedesátých let minulého století, byla však automatická a autonomní. To znamenalo, že pilot v kabině pouze přípustí navolil potřebné otáčky a tato vrtule je sama udržovala. Navíc nepotřebovala žádný ovladač regulátoru ani přívod tlakového oleje nebo elektrické energie. To umožňoval důmyslný mechanizmus ve vrtulové hlavě, který přestavoval vyměnitelné duralové listy podle rychlosti letu.
Snímačem dynamického tlaku vzdušniny byl duralový klobouk, jenž se axiálně pohyboval na hřídelce. Zároveň rotoval vlivem šikmých plošek na svém obvodu kolem své osy a tím poháněl čerpadlo hydraulické kapaliny, zajišťující pohon mechanizmu přestavování listů. Vrtule pracovala spolehlivě od rychlosti letu asi 80 km/h do maximálních krátkodobých otáček 3 025 min ̄ ¹. Samočinně zajišťovala, aby motor, například při akrobacii, nepřekročil maximální povolené otáčky, a tím se nepoškodil. Proto byla často montována na letouny řady Zlín-Trenér, které se k letecké akrobacii často využívaly. Samotná levotočivá vrtule o průměru 2 000 mm byla celokovová, hlava ocelová, kryt a štít z duralového plechu, listy frézované z duralového bloku a finálně leštěné. Celková hmotnost V-503 A byla 26,7 kg včetně olejové náplně, která byla max. 1,3 l.
Tento exponát, určený pro kompletaci akrobatického letounu Zlín Z-526 AFS Akrobat Special Leteckého muzea, byl do sbírek VHÚ získán v roce 2014 výměnou od soukromníka.