SCHWENDI, Lazarus von. Kriegs Discurs.

SCHWENDI, Lazarus von. Kriegs Discurs.

Lazarus von Schwendi (1522–1583) byl významným císařským diplomatem a vojevůdcem 16. století. Po studiích na univerzitách v Basileji a ve Strassburgu se dal roku 1546 do služeb Karla V., v rámci kterých byl diplomaticky i vojensky činný např. v průběhu šmalkaldské války (1546–1547). Později se stal velitelem císařského vojska v Uhrách při bojích proti Turkům a působil jako vojenský poradce císaře. Schwendi sepsal několik teoretických děl zabývajících se soudobým vojenstvím. Některá z nich byla zaměřena konkrétně na uherské bojiště – např. Bedenken, was wider den Türken vorzunehmen, další měla spíše obecnější charakter.

Jedním z nich je představovaná vojenská příručka Kriegs Discurs, ve které autor popisuje soudobé válečné umění na základě svých četných vojenských zkušeností. Čtenáře mimo jiné informuje o jednotlivých vojenských funkcích a hodnostech a o jejich právech a povinnostech, dále např. o stavbě tábora, o stavění hlídek či o organizaci trénu táhnoucího s armádou.

Předmluvu k vydání z roku 1593 sepsal Hans Lewenklau a dílo v ní dedikoval tehdy devětadvacetiletému moravskému šlechtici Karlovi staršímu ze Žerotína (1564–1636), protestantskému šlechtici a vojákovi. V době vydání spisu měl již Žerotín za sebou boje ve Francii na straně hugenotů po boku Jinřicha IV. Navarského, většího významu dosáhl ovšem až v pozdějších letech, kdy se stal vůdcem moravské stavovské opozice.

Kniha není ilustrovaná, obsahuje pouze mědirytový frontispis s autorovým portrétem. Lazarus von Schwendi na něm dle dobového zvyku zobrazování vojevůdců stojí v předním plánu ve zbroji, zatímco za ním zuří bitva. Zbývající výzdobný aparát knihy se omezuje pouze na dřevořezové iniciály, které se objevují na začátcích jednotlivých kapitol, a na dva tiskařské signety dědiců Andrého Wechela, z nichž jeden je natištěn na titulní straně svazku, druhý, který je typově poněkud odlišný, se nachází na poslední straně publikace.

Za zmínku dále stojí měkká pergamenová vazba, která v minulosti nesla dva páry nazeleno nabarvených hedvábných stuh, z nichž se do dnešních dnů dochovala bohužel pouze torza. Vazba knihy je opatřena zlaceným slepotiskovým supralibros Ferdinanda Hoffmanna, svobodného pána z Grünbüchlu a Střechova (1540–1607), dvořana a osobního přítele Rudolfa II. Habsburského a bratrance posledních Rožmberků Viléma a Petra Voka. O jeho předchozím vlastnictví tohoto svazku svědčí nejen heraldické supralibros, ale i mědirytové exlibris, které je vlepené na předním přídeští svazku. To vzniklo někdy kolem roku 1600 a je jedním ze čtyř známých exlibris bibliofila Ferdinanda Hoffmanna.

Ačkoliv se Schwendiho Kriegs Discurs výrazně neliší od jiných soudobých vojenských příruček, představuje pro nás další ze střípků roztříštěné knihovny Ferdinanda Hoffmanna z Grünbüchlu, jejíž významnější části se dnes nacházejí ve Vědecké knihovně v Olomouci, v Dietrichsteinské knihovně v Mikulově či ve fondu Knihovny Národního muzea.

Knihu si lze online přečíst zde.

 

Citace:

SCHWENDI, Lazarus von. Kriegs Discurs, von Bestellung dess gantzen Kriegswesens, vnnd von den Kriegsämptern. Franckfurt am Mayn: Andree Wechels seligen Erben, Claudi de Marne vnd Johan Aubri, 1593. [8], 165, [3] s.

Aktuálně



Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…
Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

06. 05. 2025
Při příležitosti 80. výročí Pražského povstání a blížícího se výročí konce druhé…