Daytonská dohoda formálně podepsaná 14. prosince 1995 v Paříži zakončila krvavou občanskou válku v rozpadnuvší se Jugoslávii. Nástrojem k důslednému naplňování zatím jen signovaných mírových ujednání se stala operace Severoatlantické aliance IFOR (Implementation Force). Mezi hlavní úkoly mezinárodních vojenských jednotek IFOR patřilo udržení vojensky bezpečného prostředí, trvalý monitoring dříve znepřátelených armád a rovněž poskytování všeobecné pomoci při organizaci prvních poválečných parlamentních voleb v Bosně a Hercegovině, stanovených na podzim roku 1996.
V souvislosti s nasazením příslušníků Armády České republiky v operaci IFOR vydala tehdejší Agentura vojenských informací a služeb Ministerstva obrany ČR informační publikaci s jednoznačným názvem „OPERACE IFOR“. Materiál spatřil světlo světa na podzim roku 1997. Jeho obsahovou stránku nejlépe charakterizují slova z krátkého úvodníku:
„Na základě rozhodnutí vlády České republiky a vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl počátkem roku 1996 vyslán na území Bosny a Hercegoviny do operace Implementation Force – IFOR – 6. mechanizovaný prapor Armády České republiky. Naše země se tak připojila ke třem desítkám států, jejichž vojáci pod vedením NATO nestranně monitorovali dodržování vojenských aspektů Daytonské mírové dohody na území bývalé Jugoslávie. Dne 12. Února 1996 byl český prapor zařazen do sestavy 2. kanadské mnohonárodní brigády a podřízen jejímu operačnímu velení.
Záměrem této publikace je pomocí faktografických údajů informovat čtenáře o průběhu operace IFOR v prostoru odpovědnosti českého praporu. Tomuto záměru odpovídá také seřazení a určitá provázanost jednotlivých kapitol. Text doplňují grafy organizačních struktur jednotek, mapy prostorů odpovědnosti a ilustrační fotografie. Jedná se o první dokument, který pojednává v tomto rozsahu o nasazení českého praporu do operace IFOR.“
Operace IFOR na území Bosny a Hercegoviny byla druhým nasazením samostatné Armády České republiky v zahraničí. 6. mechanizovaný prapor, jehož početní stav tvořilo 669 osob, byl po ukončení mise IFOR zařazen do navazující operace SFOR a SFOR II (Stabilization Force).
Publikace IFOR přibyla do sbírek Vojenského historického ústavu Praha v prosinci 2014.