Po prohrané válce s třinácti vzbouřenými severoamerickými koloniemi bylo zřejmé, že jedním z důvodů tak výrazné porážky byla neexistence předpisu, který by jednotně upravoval fungování praporů pěchoty v rámci bitevní linie. To si uvědomovala naprostá většina důstojníků. Otázka byla, co by konkrétně mělo být jeho obsahem.
Lze říci, že existovaly dvě skupiny s rozdílnými názory. Jedna kolem generálporučíka a někdejšího vrchního velitele britských sil v Severní Americe Williama Howea, která na základě zkušeností z poslední války prosazovala v podstatě nepravidelný způsob vedení boje pomocí lehké pěchoty. Druhou a dlužno říci vlivnější část tvořili důstojníci kolem prince Fredericka vévody z Yorku a Albany, jenž byl velkým obdivovatelem pruského krále Fridricha II. Tato skupina viděla řešení právě v aplikaci pruské frederikánské taktiky a disciplíny.
Tehdy dvaadvacetiletý vévoda z Yorku totiž společně s několika dalšími důstojníky navštívil pruské manévry pořádané ve Slezsku roku 1785. Pruská přesnost a rychlost manévrování, jichž byl na cvičení svědkem, na něj udělala velký dojem. Jeden z důstojníků, kteří prince doprovázeli, jménem David Dundas pak roku 1788 publikoval spis s názvem Principles of Military Movements. Dundas v tomto spise jednoznačně vycházel z prací Taktik der Infanterie a Taktische Grundsatze pruského generálporučíka Friedricha Christopha von Saldern. Dundasův spis zaznamenal prakticky okamžitý úspěch a roku 1792 byl jen s malými změnami přijat jako oficiální celoarmádní výcvikový předpis.
Když roku 1792 armáda Velké Británie zavedla nový výcvikový reglement s názvem Rules and Regulations for the Formations, Field-Exercise, and Movements, of His Majesty’s Forces, objevila se celá řada různých zestručnění, přehledů či příruček tohoto pěchotního předpisu. Jedním z nejlepších (a také nejvíce vydávaných – do roku 1806 vyšla tato kniha celkem čtyřikrát) je Review of Battalion of Infantry od Roberta Smirkeho. Knihovna VHÚ Praha vlastní první vydání z roku 1799. Smirkeho publikace obsahuje 23 černobílých schémat manévrů, která jsou co do kvality provedení zřejmě nejlepší ze všech, jež byla v britských manuálech své doby použita. Osmnáct z nich se vztahuje k základním osmnácti manévrům a evolucím, které prapor britské pěchoty měl být schopen provádět. Zbytek se potom váže k manévrování bitevní linie a nachází se zde také náčrt přehlídky praporu.
Kniha samotná je svázána v tuhé polokožené vazbě o formátu 16 x 25,5 cm. Hřbet vazby je zdoben zlaceným slepotiskem, desky jsou kartónové. Do knihy je také vevázána původní hedvábná záložka modré barvy.
Jednotlivé manévry jsou v knize rozpracovány tak (jak je vidět z přiložených obrázků), že k schématu je připojen obecný popis, jak má úkon vypadat včetně základních principů provedení. Následuje tabulka, kde je tento manévr rozfázovaný a vše je doplněno návěstími a povely na jednotlivých stupních velení, což Smirkeho práci zaručuje solidní přehlednost.
Právě díky této přehlednosti se ve své době kniha stala velmi oblíbenou. Pro současné badatele pak představuje dobrý úvod ke studiu britského výcvikového předpisu pěchoty z roku 1792, jakož i britské taktiky od konce 18. do počátku dvacátých let 19. století. Neměla by tedy uniknout jejich pozornosti.
Knihu si v Americkém vydání můžete přečíst online zde.
Citace:
SMIRKE, Robert. Review of a battalion of infantry, including the eighteen manoeuvres: Explaining the duty and ascertaining the situation of the officers through the various movements of the corps: Forming an easy introduction to this part of the system of british military discipline. London: R. Bowyer, Walter, Egerton, C. Bensley, 1799, 56 s.