V posledních dvaceti letech 19. století nastal v Evropě klid zbraní a starý kontinent zažil nečekaně dlouhé období míru, které vešlo ve známost jako Belle Époque a ukončilo jej až vypuknutí 1. světové války (historiografie má v tomto ohledu tendenci přehlížet události na Balkáně, kde samozřejmě zbraně zazněly již dříve). Klid před bouří byl ale jen zdánlivou záležitostí, neboť většina velmocí byla vojensky angažována v koloniích v různých částech světa. Vřelo to také v jižní Africe, kde již od roku 1880 opět panovalo značné napětí mezi Brity a holandskými kolonisty, kteří se označovali jako Búrové (ve skutečnosti se jednalo o starou rivalitu, jejíž počátky bychom nalezli již v 17. století). Situace vyvrcholila takzvanou druhou búrskou válkou (1899-1902), během níž byly oba búrské státy (Oranžský svobodný stát a republika Transvaal) nakonec poraženy.
Samotný konflikt si zaslouží pozornost z mnoha důvodů. Jednalo se o, dnešní terminologií, primárně asymetrický konflikt, ve kterém Búrové aplikovali velmi úspěšně taktiku partyzánského boje. Britové zpočátku čelili značným problémům, jak vzniklou situaci řešit. Oproti původním předpokladům si totiž válka nakonec vyžádala nasazení značných vojenských sil, neboť bylo třeba důsledně kontrolovat rozsáhlé obsazené území (zde se nabízí paralela se soudobými asymetrickými konflikty). Za daných okolností byla pro zásobování poprvé v historii použita také obrněná vozidla (jiná než obrněné vlaky, které měly svoji premiéru již o 50 let dříve). Použití moderních palných zbraní je již samozřejmostí. Britové se nakonec uchýlili k budování koncentračních táborů, které představovaly řešení (jakkoliv negentlemanské), jak donutit Búry ke složení zbraní.
Prezentovaná kniha je pro čtenáře zajímavá nejen samotným popisem konfliktu, ale také tím, že je líčen, byť objektivně, z pohledu Búrů. V jejich řadách se války zúčastnila také řada dobrovolníků z evropských, v prvé řadě germanofonních, zemí. Mezi nimi se ocitl i autor naší knihy Adalbert von Sternberg, nebo chcete-li Vojtěch Václav hrabě Šternberg. Tento český a rakouský politik, novinář a spisovatel, pocházející ze starého českého šlechtického rodu, si zaslouží pozornost sám o sobě. Narodil se 14. 1. 1868 v Pohořelicích do moravské, častolovické větvě rodu. Jeho otcem byl rakouský polní podmaršálek (později generál jezdectva) Leopold hrabě Šternberg, nositel rytířského kříže Vojenského řádu Marie Terezie.
Vojenská kariéra ale Vojtěcha Václava příliš nelákala, a tak se po absolvování vojenské služby roku 1890 vydal na cesty za dobrodružstvím a v následujícím desetiletí procestoval mimo jiné velkou část Afriky. Roku 1899, po vypuknutí druhé búrské války, odjel do Londýna a nabídl své služby Britům. Poté, co byl odmítnut, nabídl v Bruselu své služby Búrům. Ti jej přijali formálně pouze jako válečného dopisovatele a koncem listopadu 1899 se dostal do míst bojů. Právě jeho zážitky z búrské války tvoří jádro prezentované knihy. Nicméně již v polovině února roku 1900 upadl do britského zajetí, což jeho kariéru válečného korespondenta ukončilo. Po návratu do vlasti se věnoval politické kariéře a od roku 1904 byl poslancem Říšské rady, přičemž sám se označoval za mladokonzervativce českého smýšlení. Jakožto kritik rakouského centralismu se nebál použití silných slov, takže proslul četnými skandály a souboji. Během první světové války sloužil u letectva. Nepřestal se ale věnovat ani politické dráze, při níž si svými názory nadělal řadu nepřátel v čele s ministrem zahraničí Otakarem hrabětem Černínem. Po ukončení světové války zůstal přes své české smýšlení jakožto monarchista v Rakousku a 25. 4. 1930 zemřel ve Vídni.
Jeho vzpomínky na druhou búrskou válku vyšly roku 1901 v němčině v Berlíně a v angličtině v Londýně, v New Yorku a v Bombaji. Svazek formátu A5 má pevné desky s plátěnou vazbou zdobenou černým a zlatým slepotiskem. Kniha neobsahuje bohužel žádné obrazové přílohy, neboť, jak autor uvádí, o veškeré fotografie a náčrty přišel během svého zajetí. Vedle samotných vzpomínek, které jsou psány živou, čtivou formou, obsahuje publikace také úvodní stať vysvětlující problematiku búrsko-britského konfliktu a v závěru poznámky a postřehy jak obecného charakteru, tak připomínky k vojenské strategii i taktice. Anglické vydání navíc obsahuje předmluvu překladatele, který zpřesňuje události z britského pohledu.
Kniha je dodnes cenným narativním pramenem, jak k historii počátku u nás polozapomenuté druhé búrské války, tak k dobrodružstvím českého šlechtice v exotickém prostření jižní Afriky.
Knihu si lze online přečíst zde, nebo v anglickém vydání zde.
Citace:
STERNBERG, Adalbert. Meine Erlebnisse und Erfahrungen im Boerenkriege. Berlin: Georg Reimer, 1901. 165 s.