Letoun Petljakov Pe-2

Letoun Petljakov Pe-2

V sobotu 9. května 2015 uplynulo sedmdesát let od chvíle, kdy na letišti Praha-Kbely přistál první spojenecký letoun. Byl jím legendární sovětský bombardovací Petljakov Pe-2, trupového čísla 22, patřící 8. odloučenému průzkumnému leteckému pluku, který na své palubě přivezl šturmana 1. československé  smíšené letecké divize (1. čsld) pplk. Františka Rypla. Dva letouny Pe-2 startovaly z Dolního Benešova u Hlučína a jejich posádky měly za úkol zhodnotit vhodnost kbelského a letňanského letiště k přijetí strojů 1. čsld. Po uvítání místními a rekognoskaci terénu odletěly oba Petljakovy s mezipřistáním na Ruzyni zpět na svoji základnu.

Stroje tohoto typu se začaly vyrábět ve větším počtu od roku 1942, nakonec jich bylo vyprodukováno celkem 11 427 kusů. Tím se Pe-2 stal po německém Junkersu Ju 88 a britském Vickers Wellingtonu třetím nejmasověji vyráběným dvoumotorovým letounem 2. světové války. Vzhledem k tomu, že i v našem poválečném letectvu sloužilo 32 těchto bombardérů, pod označením B-32, chtěli jej pracovníci VHÚ opatřit pro historické sbírky. Dlouho se to nedařilo, až poměrně nedávno přišla konkrétní nabídka z Norska. Šlo o stroj sovětského letectva, jehož pohnutá historie začala na přelomu července a srpna 1943, kdy byl vyroben v kazaňském závodě číslo 22. Jednalo se o letoun s výrobním číslem  2-225, tedy o druhý kus 225. série. Po zařazení do stavu 29. bombardovacího leteckého pluku letectva severomořského flotu dostal bílé taktické číslo 33.

Dne 2. prosince 1943 byl při útoku na leteckou základnu Luostari zasažen protiletadlovou palbou. Jeho posádka ve složení mladšij lejtěnant Zajcev, mladšij lejtěnant Spiridonov a Borovoj proto musela nouzově přistát na zamrzlém jezeře Koškajavr v Murmanské oblasti na severu evropské části tehdejšího SSSR. Když se oteplilo a voda roztála, letadlo se potopilo. Letoun byl v říjnu roku 1996 vyloven pomocí vrtulníku – létajícího jeřábu – a následně rozebrán na jednotlivé konstrukční celky a převezen za hranice. V Norsku byl Pe-2 dopraven na vojenskou základnu Bodø. Zde uložen v depozitáři Nors Luftfartsmusea a zakonzervován. Po dohodě z podzimu 2011 byl nabídnut do sbírek VHÚ. Na počátku září 2013 tak mohla být zahájena celá akce přepravy Pe-2 do České republiky. Převoz zajišťovali příslušníci Agentury logistiky – Centra zabezpečení zahraničních operací a mimořádných stavů Pardubice ve spolupráci s pracovníky VHÚ a dalšími armádními složkami. Po jeho vyložení ve Kbelích v polovině září 2013 byl uložen v depozitáři a počala být připravovaná jeho náročná renovace, která byla odhadnuta asi na čtyři roky.

Technické údaje letounu

Dva motory Klimov VK-105 P o výkonu 1 100 k

Posádka  3 muži

Rozpětí  17,13 m

Délka  12,66 m

Hmotnost prázdného letounu  5 840 kg

Max. rychlost  540 km/h

Dostup  8 700 m

Dolet  1 200 km

Aktuálně



Přelomová jednání k rozvoji zbrojní výroby v Československu

Přelomová jednání k rozvoji zbrojní výroby v Československu

05. 04. 2025
V lednu 1989 se Předsednictvo vlády ČSSR usneslo komplexně řešit problematiku zbrojní výroby,…
Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

Z restaurátorských dílen: Rakouský palaš

04. 04. 2025
Tentokrát se v článku věnovaném práci našich kolegů restaurátorů budeme věnovat zbrani,…
Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…