Výstava buddhistických památek i vojenských artefaktů

Výstava buddhistických památek i vojenských artefaktů

04. 02. 2016

Národní muzeum otevřelo v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur novou výstavu Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu. Představuje jedinečné sbírkové předměty z Národního muzea Afghánistánu, ale také artefakty spojené s účastí českých vojáků v afghánských misích. Na výstavě se podílel Vojenský historický ústav Praha.

 

Výstava, která je pro veřejnost otevřena od 5. února, prezentuje památky afghánského buddhismu z období 1. až 9. století po Kr. K vidění je téměř 150 exponátů, které doprovází předměty a fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha, jež poukazují na účast českých vojáků v misích v Afghánistánu. Starodávné artefakty jsou doplňovány předměty současnými, návštěvníci se setkají v jedné vitríně například s ukázkami dávných zbraní vedle moderní vojenské helmy nebo granátu.

Slavnostní vernisáže se účastnili četní hosté, přítomen byl ministr kultury Daniel Herman, delegace afghánského ministerstva kultury a nechyběli ani zástupci Armády České republiky v čele s náčelníkem Generálního štábu AČR, generálporučíkem Josefem Bečvářem. Nad výstavou převzal záštitu prezident České republiky Miloš Zeman.

Generálporučík Josef Bečvář ve svém projevu mimo jiné řekl: „Výstava připomíná, že Afghánistán je i přes všechny válečné konflikty, které prodělal a stále prodělává, zemí s nesmírně bohatou kulturní tradicí. Mezi jeho nejohroženější kulturní dědictví patřily v posledních letech právě buddhistické památky systematicky likvidované hnutím Tálibán. Jsem proto velmi rád, že k záchraně jeho části přispěli vedle archeologů a muzejních pracovníků svým nemalým dílem i naši vojáci. Autoři výstavy zvolili netradiční pojetí, stavějící na kontrastu archeologických nálezů s předměty, s nimiž se v Afghánistánu setkávají a setkávali čeští vojáci. Toto pojetí je nejen odrazem cesty, na níž se Afghánistán v současné době nachází, ale vnímám jej i jako připomenutí všech vojáků, kteří v této zemi denně nasazují či nasazovali své životy.“

Ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek, poté vyjádřil i upřímnou radost nad faktem, že při přípravě této výstavy se spojilo hned několik českých institucí a společně dospěly ke zdárnému výsledku. Připomněl také zajímavou osobnost někdejšího československého velvyslance v Afghánistánu z konce 60. let Ivo Dostála, jehož černobílé snímky zachycující zemí v té době jsou rovněž součástí výstavy. Posléze vyzval přítomné, aby minutou ticha uctili i památku deseti českých vojáků, kteří v Afghánistánu v minulých letech položili své životy.

Výstava Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu jednou z mála výstav předmětů zapůjčených z Afghánistánu za posledních dvacet let. Návštěvníci výstavy budou moci obdivovat například drahocenné šperky, buddhistické skulptury a plastiky, keramické nádoby nebo zlaté a stříbrné mince. Mnohé z nich jsou prezentovány vůbec poprvé mimo území Afghánistánu.

Otevření výstavy předcházely tři roky náročných příprav a jednání. Prvním impulsem bylo podepsání memoranda mezi Ministerstvem kultury Afghánské islámské republiky a Národním muzeem České republiky během pracovní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Afghánistánu.

Důležitou roli při realizaci této výstavy hrála Armáda České republiky, která v rámci svého působení v misi ISAF v Afghánistánu měla velký podíl na záchraně nejen lidských životů, ale i těchto vzácných památek. Zápůjčku unikátních předmětů z Národního muzea Afghánistánu dojednávalo vedení Národního muzea a konkrétní předměty posuzovali a vybírali odborníci Národního muzea přímo v Kábulu, do kterého se dopravovali vojenskými speciály společně s českými vojáky, kteří též zajišťovali jejich bezpečí.

„Výstava je nejen unikátní prezentací vzácných předmětů z Afghánistánu, ale též poctou všem, kteří v Afghánistánu sloužili a někteří zde i položili životy, aby zachraňovali životy jiných, ale též pomáhali chránit poklady světového kulturního dědictví, které byly v Afghánistánu kriticky ohrožené,“ zmínil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava představuje buddhistické předměty zejména z lokality Mes Ajnak, která se nachází v provincii Logar, kde od roku 2008 působí také samostatný český provinční rekonstrukční tým. Jedná se jedno z nejbohatších světových nalezišť měděné rudy a za účelem obnovení těžby zde byl v roce 2009 zahájen mezinárodní záchranný archeologický výzkum, vedený francouzskými archeology, kterého se zúčastnil i pracovník Archeologického ústavu AV ČR Jiří Unger.

 

Afghánistán a buddhismus?

I když se spojení buddhismu s územím Afghánistánu může zdát trochu netradiční, jeho působení na formování tamější kultury bylo obrovské. Výstava je rozdělena do několika částí. „Na začátku se návštěvníci seznámí s historií předislámského Afghánistánu a dozví se například, jak s touto oblastí souviselo tažení Alexandra Velikého, který se na území severního Afghánistánu dokonce oženil s dcerou místního vládce Roxanou,“ říká autor výstavy Ľubomír Novák. Zjistí také, jaká etnika se v prostoru tehdejšího Afghánistánu vyskytovala od 1. do 9. století po Kr., nebo díky rekonstrukci domu a předmětům denní potřeby poznají život na lokalitě Mes Ajnak. Mnohé předměty z lokality Mes Ajnak jsou prezentovány vůbec poprvé mimo samotný Afghánistán.

Podstatná část výstavy je věnována tradici afghánského buddhismu, kde budou moci zájemci obdivovat překrásné hliněné či kamenné sochy, sošky a plastiky Buddhů a bódhisattvů, které vynikají detailním zpracováním. Představu o náboženských rituálech si návštěvníci udělají také pomocí modelu buddhistické stúpy, která obvykle slouží jako veřejné místo klidu a míru k meditaci.

 

Popis vybraných exponátů výstavy pocházejících ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha

Motocykl asijské provenience blíže neurčené značky, za jehož řídítky seděl sebevražedný útočník z hnutí Tálibán. Provincie Wardak, 2010–2013.

Díky pohotové a přesné reakci českých vojáků byl terorista zneškodněn ještě před provedením vlastního činu. Incident se odehrál v průběhu společné mobilní patroly příslušníků Armády ČR a afghánských bezpečnostních složek (Výcvikový a poradní tým Armády ČR OMLT v operaci ISAF).

 

Střepina 107mm rakety. Provincie Lógar, 2012

Střepina dne 30. září 2012 zasáhla prostor psince na základně FOB Shank v afghánské provincii Lógar. Následky útoku způsobily těžká zranění služebnímu psovi Athosovi z veterinární základny v Grabštejně. Po prvotním ošetření byl čtyřnohý příslušník Provinčního rekonstrukčního týmu převezen na základnu Bagrám, kde podstoupil několik komplikovaných operací. Později se přes německý Ramstein navrátil k rekonvalescenci zpět do České republiky. Na počátku roku 2013 se Athosovi dostalo oficiálního ocenění z rukou ministra obrany (Provinční rekonstrukční tým Armády ČR v operaci ISAF – Afghánistán, provincie Lógar 2008–2013).

 

Ohořelé torzo koliminátorového zaměřovače. Provincie Orúzgán, 2006

Artefakt je přímým svědkem ozbrojeného střetu mezi bojovníky Tálibánu a hlídkou příslušníků 601. skupiny speciálních sil. Povstalci během napadení využili momentu překvapení a prostřednictvím pancéřovek RPG 7 vyřadili jedno z vozidel Land Rover. Automobil byl trefen mezi přední světlomety z odhadované vzdálenosti 150–200 metrů, přičemž posádku vozidla ochránil blok motoru, o který se střela zastavila. V následující nepřehledné přestřelce dokázali čeští vojáci útok agresorů odrazit a koordinovaně se stáhli do bezpečí. Zasažené hořící vozidlo, na jehož korbě se nacházelo i zobrazené torzo zaměřovače, muselo být odepsáno (601. skupina speciálních sil v operaci Trvalá svoboda, Afghánistán 2006).

 

 

Aktuálně



Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

30. 01. 2025
Další díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází na webu iDNES.cz, a k němuž…
V Armádním muzeu Žižkov se v březnu koná významná mezinárodní konference o vojensko-politických spojenectvích

V Armádním muzeu Žižkov se v březnu koná významná mezinárodní konference o vojensko-politických spojenectvích

28. 01. 2025
Mezinárodní konference “Válečná a vojensko-politická spojenectví v moderních a soudobých dějinách střední…
Rudá armáda osvobozuje koncentrační tábor v Osvětimi

Rudá armáda osvobozuje koncentrační tábor v Osvětimi

27. 01. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…