Nové posádkové muzeum: stálá expozice letiště Náměšť nad Oslavou

Nové posádkové muzeum: stálá expozice letiště Náměšť nad Oslavou

13. 05. 2016

Ve čtvrtek 12. května 2016 byla u 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou za přítomnosti představitelů Armády České republiky, válečných veteránů, bývalých příslušníků útvaru a dalších významných hostů slavnostně otevřena „Stálá expozice letiště Náměšť nad Oslavou“. Expozice, nad níž převzal záštitu velitel Vzdušných sil brigádní generál Libor Štefánik, byla otevřena v rámci projektu „Posádková muzea pod záštitou Vojenského historického ústavu Praha“. Jedná se o první posádkové muzeum v rámci celého projektu, které má i svou venkovní část. Expozici charakterizuje výrazná grafická a vizuální koncepce celého prostoru, textových panelů a nově vytvořeného loga.

 

Slavnostní akt zahájil velitel vrtulníkové základny plukovník Miroslav Svoboda a velitel vzdušných sil brigádní generál Libor Štefánik, který byl v letech 2007-2013 velitelem tehdejší 22. základny letectva.

Mezi významnými hosty nechyběli váleční veteráni v čele s brigádním generálem Emilem Bočkem, zástupci Vojenského historického ústavu Praha, bývalí velitelé útvarů na letišti a bývalí piloti. Pozvání přijali za kraj Vysočina pan Jan Slámečka a starosta města Náměšť nad Oslavou pan Vladimír Měrka.

Cílem nově vzniklé expozice je seznámit zájemce s bohatou historií českého a československého letectva, s rozmanitou historií posádky Náměšť nad Oslavou a současnými úkoly vrtulníkové základny. Samozřejmostí je pak představení jednotlivých typů techniky, ať už na zemi nebo ve vzduchu.

Realizace samotného projektu byla započata v průběhu roku 2014 díky iniciativě tehdejšího velitele vrtulníkové základny plukovníka Jiřího Vávry a vrchního praporčíka nadpraporčíka Miloše Hoška. Ve spolupráci s nprap. Leošem Krejčou z VHÚ Praha byl navržen koncept nové expozice, z níž poté výtvarník VHÚ Praha ak. mal. Pavel Holý vycházel při tvorbě grafického návrhu. Odlišení rozdílných etap historie letecké základny s různými druhy letecké techniky se podařilo vyřešit jejich oddělením do samostatných celků. Tím vznikla linie mapující historii posádky Náměšť nad Oslavou a linie věnující se historii československého a českého vrtulníkového letectva.

Úvodní blok tvořený čtyřmi panely s historickou tématikou a závěrečný blok věnovaný současným úkolům dnes již „pouze“ vrtulníkové základny pak obě zmiňované linie symbolicky spojuje. Samotné expozici pak dominují unikátní historické exponáty letecké techniky a vystavené artefakty včetně dvou figurín pilota letounu a leteckého návodčího - (FAC - Forward Air Control)

Odborné texty velkoformátových panelů (100 x 150 cm) s bohatou obrazovou přílohou přibližující historický vývoj letecké techniky, zásadní okamžiky základny, významné události spojené přímo s konkrétními osobnostmi (např. letecká akrobatická skupina „Duha“) zpracovali ve spolupráci s místními pamětníky historici VHÚ Praha PhDr. Jaroslav Láník, Mgr. Jan Šach a PhDr. Jiří Rajlich. Poděkování patří především bývalému příslušníku základny pplk. v. v. Jaroslavu Lapuníkovi.

Venkovní část expozice tvoří proudové letouny spjaté s letištěm v Náměšti. Za připomenutí určitě stojí především vystavený MiG-15 reprezentující vůbec první letouny, které se na letišti dne 14. ledna 1960 objevily, či taktický bombardér Su-7 využívaný jako nosič jaderných pum. Vrtulníkové letectvo pak zastupují exponáty typu Mi-2 či slavný Mi-24 v tygří kamufláži, za niž čeští piloti získali první cenu při setkání tygřích letek „NATO Tiger Meet“ v roce 2004.

Expozice bude po jejím otevření přístupna v rámci prohlídek letiště organizovaným skupinám a exkurzím z široké veřejnosti. Jistě přispěje k většímu povědomí o dějinách naší armády, přiměje uvědomit si historické souvislosti a prohloubí zájem o pozoruhodnou historii českého a československého letectva.

RED

Aktuálně



Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

21. 02. 2025
Přečtěte si, jak kolegové z Leteckého muzea Kbely pečlivě pracovali na restaurování…
Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

17. 02. 2025
Snaha československé vlády o účinnou ochranu utajovaných skutečností se setkala s nežádoucím ohlasem…
Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

14. 02. 2025
Posláním Vojenského historického ústavu Praha je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a…
Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

13. 02. 2025
Za 2. světové války se česká metropole stala terčem leteckého bombardování několikrát,…
Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

12. 02. 2025
Prostorné atrium Armádního muzea Žižkov, jehož rekonstrukce získala hned několik významných architektonických…