Dvě desítky vojenských hasičů ze všech čtyř leteckých základen Armády ČR v minulých dnech v prostorách Leteckého muzea Kbely trénovali vyprošťování osob z havarovaného letounu. Výcvik na skutečných strojích, zapůjčených Vojenským historickým ústavem Praha, absolvovali poprvé.
„Jednalo se o první praktický nácvik tohoto druhu. Vzhledem k tomu, že armáda nedisponuje letounem, který by pro potřeby výcviku zapůjčila, trénovali vojenští hasiči tyto situace dosud výjimečně, v rámci svých jednotek,“ upozornil podplukovník Lubomír Skalička z Agentury logistiky.
Díky úspěšným jednáním zapůjčil Vojenský historický ústav Praha letouny An-24 a An-26 ze své sbírky v Leteckém muzeu Kbely. Družstvo vojenských hasičů s potřebnou výbavou a v zásahových oblecích procvičovalo poskytování první pomoci i vyprošťování zraněných osob z paluby havarovaného letounu.
„Výcvik byl cenný v tom, že si v praxi nacvičili pohyb, metody vyprošťování i koordinaci v omezeném prostoru skutečné kabiny letounu. Navíc zde byla možnost vyzkoušet si i evakuaci za použití nouzových východů a evakuaci z výšky, ve které se tyto východy nacházely,“ uvedla Štěpánka Kamenistá, zdravotnice Českého červeného kříže, která se tohoto výcviku zúčastnila poprvé.
Podobné nácviky chtějí armádní letečtí hasiči opakovat jednou až dvakrát ročně a pracovníky Českého červeného kříže chtějí kvůli zvýšení efektivity výcviku zvát pravidelně.
RED