Úlomky středověké keramiky patřily k nejčetnějším archeologickým nálezům v obytných částech husitského hradu Sión. Časově lze tyto artefakty zařadit do období posledních deseti let před rokem 1437, kdy byl hrad dobyt a zničen. Největší množství keramiky bylo nalezeno v prostorách vnitřního hradu (palác, kuchyně). Dr. Eva Jánská, která výzkumy v první polovině šedesátých let 20. století vedla, rozdělila tyto nálezy do dvou skupin. První tvoří plavená, kvalitně vypálená keramika s tuhovým povrchem. Druhá skupina je zastoupena hrubší keramikou s příměsí písku. Nádoby byly zdobeny různými motivy od jednoduchých vrypů až po ornamenty, vycházející z tvarů písmen, většinou ve vodorovných pásech po obvodu vkolkováním, vpichy nebo vleštěním. Prezentované zlomky byly původně součástí dvou masivních zásobnic, které sloužily k uchování potravin. Těla obou nádob byla zdobena na podhrdlí jednoduchými ornamenty ve tvaru rybí kosti. Podle struktury materiálu a typu povrchu lze tyto nálezy zařadit do první skupiny kvalitně vyrobené keramiky (dle výše uvedeného členění).
Sídlo posledního husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé bylo vystavěno v letech 1426–1427 na místě rozpadlého hradiště nedaleko Kutné Hory a pojmenováno podle biblické hory Sión. V létě roku 1437 tuto poslední baštu husitství obléhalo královské vojsko pod velením Hynka Ptáčka z Pirkenštejna. Podle dobových zpráv byl Sión dobyt teprve po několika měsících. Jan Roháč byl 6. září téhož roku spolu s několika desítkami svých spolubojovníků zajat a o tři dny později popraven.
Keramika, 29 x 9 cm, 23 x 9,5 cm, 9,5 x 5 cm, 6,5 x 4,5 cm.
Sbírkové předměty byly nalezeny při archeologických výzkumech patrně v palácové části hradu Sión v roce 1962. Po ukončení výzkumů byly předány do sbírky Vojenského historického ústavu Praha.