SCHMEDES, Kurt von, SUSSMANN, Anton. Der österreich.-ungarische Soldat mit Waffe und Werkzeug : Armee-Bilderbuch

SCHMEDES, Kurt von, SUSSMANN, Anton. Der österreich.-ungarische Soldat mit Waffe und Werkzeug : Armee-Bilderbuch

Velkoformátové obrazové publikace představující různé druhy a odvětví ozbrojených sil byly, jsou a nejspíš i nadále budou populárním žánrem. Zvláště před více než sto lety, kdy nejen vojenská technika zaznamenala rychlý rozvoj, a tehdy moderní armáda se již nemohla obejít bez specialistů z oddílů strojních pušek (v současné terminologii kulometů) nebo od železničního vojska, bez telegrafistů, nebo bez leteckých a balonových pozorovatelů.

Prezentovaná publikace vznikla pravděpodobně roku 1912 pod vedením generála pěchoty a ředitele vídeňského c. a k. válečného archivu Emila von Woinowiche. Text pak napsal ve své době známý rakouský vojenský historik a setník generálního štábu Kurt von Schmedes, který působil také jako pedagog v technické vojenské akademii v Mödlingu, zatímco obrazovou část knihy připravil setník Anton Sussmann.

Knihu tvoří vždy jedna strana textu a jedna strana s barevnou chromolitografií, představující určitou část rakousko-uherského vojska. Seznámení čtenáře s proměnami vojáků začíná představením slavnostní uniformy pěších pluků „německé“ pěchoty („německá“ pěchota se odváděla z tzv. Předlitavska a zahrnovala jednotky z Rakouska, českých zemí a Haliče) na příkladu vídeňského pěšího pluku Hoch- und Deutschmeister č. 4 a jeho slavné plukovní hudby. Následuje zdařilá grafika zobrazující útok husarského pluku císaře Františka Josefa I. č. 1 s tasenými šavlemi. Zatímco tradiční a slavnostní uniformy na prvních dvou obrazech ještě vyvolávají reminiscence na války 19. století, na dalších obrazech jsou již rakousko-uherští vojáci představeni v moderních polních uniformách vzor 1908 v barvě štičí šedi. Další dva obrazy tedy představují „německou“ a „uherskou“ (ze Zalitavska – Maďarska, Slovenska, Podkarpatské Rusy, Chorvatska, Sedmihradska a Bukoviny) pěchotu v polní výstroji na pochodu. Poté je představena bosensko-hercegovinská pěchota, typická svými červenými fezy v polním ležení, při vydávání menáže z polních kuchyní.

Následují žánrové obrazy moderních vojenských specializací, přičemž první je představeno kulometné pěchotní družstvo v palebné pozici. Litografie ale zároveň ukazuje v pozadí postavení polního telefonu, postup pěchotní rojnice a pozorovací letoun. Další dvoustrana je věnována také kulometnému oddílu, ale tentokráte jezdeckému, přepravujícímu se v plném cvalu. Poté je na třech obrazech představeno rakousko-uherské dělostřelectvo a to samostatně polní s 8cm polním kanónem M. 5, horské, přepravující na nákladních mulách v zasněženém terénu 7cm horský kanón a nakonec pevnostní při střelbě z 24cm pobřežního kanónu. Rozvoji technických odvětví armády jsou věnovány další stránky, kde se čtenář může seznámit s prací rakousko-uherských ženistů při přechodu jezdectva přes pontonový most a s železničním a telegrafním plukem při výstavbě polní dráhy. Samostatný obraz představuje polní obvaziště a činnost zdravotnických jednotek. Další dvoustrana ukazuje týlové zabezpečení ve formě polních pekáren a zásobovací automobilní kolony a předposlední strana seznamuje čtenáře s vypouštěním upoutaného balonu, s armádními vzduchoplavci a s vojáky obsluhujícími radiostanici. Poslední litografie zpodobňuje rakousko-uherskou bitevní loď SMS Zrinyi a doprovodný text je věnován c. a k. válečnému námořnictvu.

Publikace formátu A3 s pevnou plátěnou vazbou a deskami zdobenými postavami rakousko-uherských vojáků jasně evokuje populární obrazové zpracování celé knihy. Za pozornost stojí typická secesní výzdoba titulního listu, zajímavé je i zpracování předsádek s motivem zalehlých formací pěších jednotek v plné polní. Vedle zdařilých celostránkových chromolitografií je každá strana textu doplněna ještě pérovkou jednotlivých vojáků v různých pozicích a s různou výstrojí.

Přestože je prezentovaná kniha více než sto let stará a přestože se jedná o populární představení c. a k. ozbrojených sil, domníváme se, že si i dnes najde své čtenáře a že badatele dokáže zaujmout nejen jako dokument ale i jako ukázka široké škály uniforem, výzbroje a výstroje, které před lety oblékali naši dědové a pradědové.

Citace:

SCHMEDES, Kurt von, SUSSMANN, Anton. Der österreich.-ungarische Soldat mit Waffe und Werkzeug : Armee-Bilderbuch. Straubing : Attenkofer'schen Verlags-Buchhandlung, [1912]. [18] l.

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…