Snímek zachycuje japonské vojáky a patrně tančíky Typ 94 Te-Ke při bojové akci v Číně. V prosinci 2017 si připomínáme 80 let od jednoho z nejhorších masakrů moderních dějin, spáchaného Japonci v dobytém čínském hlavním městě Nankingu.
V červenci 1937 Japonci zahájili agresi proti Číně, jež se stále nevzpamatovala ze zmatku uplynulých desetiletí. Japonská vojska se rychle zmocnila rozsáhlých oblastí, avšak nedokázala ovládnout venkov, a Čína pokračovala v boji. Centrální úřady se přesunuly z hlavního města Nankingu do vzdáleného Čchung-čchingu. V prosinci 1937 dorazila k Nankingu japonská vojska a 13. prosince jej ovládla. Poté se rozpoutal strašlivý masakr, zdaleka ne první v dějinách města. Váleční zajatci byli povražděni, stejně tak bezpočet civilistů, ženy všeho věku znásilňovány. Velitel japonských vojsk ve střední Číně Iwane Macui neměl situaci pod kontrolou a sám byl zprávami o masakru zděšen (po válce byl popraven).
Jedinou pochybnou ochranu civilistům nabízela oblast pod kontrolou Mezinárodního výboru řízeného Němcem Johnem Rabem a tvořeného cizinci, kteří zůstali ve městě. Odhady počtu obětí se výrazně liší, zahynout mohlo až tři sta tisíc lidí. Až po šesti týdnech byl ve městě obnoven pořádek; později se Nanking stal sídlem kolaborantské vlády. Odpor Číňanů vůči japonské agresi však neustával. Nankingský masakr je dodnes jedním z hlavních zdrojů nepřátelství mezi Čínou a Japonskem.