FRONTINUS, Sextus Iulius. Die vier bücher Sexti Julij Frontini

FRONTINUS, Sextus Iulius. Die vier bücher Sexti Julij Frontini

Vojevůdci i vojenští teoretikové raného novověku se s oblibou obraceli pro radu ke svým antickým předchůdcům. Díla starých řeckých a především římských válečníků byla v raném novověku velice oblíbená – šířila se nejen v opisech, ale zařadila se též mezi první publikace, které byly vydávány za použití zásadního vynálezu poloviny 15. století – knihtisku. Právě knihtisk měl vliv na oblibu některých autorů: Zatímco před jeho vynálezem byl nejoblíbenějším antickým vojenským autorem vojevůdce a politik Gaius Julius Caesar (100–44 př. n. l.), po zavedení knihtisku na oblibě získal Flavius Vegetius Renatus (4.–5. století), jehož De re militari se stalo jednou z prvních vojenských příruček, které byly vydány tiskem – a to roku 1473 nebo 1474.

Dalším z antických vojenských autorů oblíbených v průběhu renesance byl Sextus Julius Frontinus (cca 40–103), který se v průběhu svého života proslavil jako římský spisovatel, politik a vojenský velitel. Vedle spisů O vodovodech města Říma a O zeměměřičství sepsal též alespoň dva texty zabývající se válečnictvím. Jeho dílo O vojenství se dodnes nedochovalo, ovšem spis Strategemata byl ručně opisován a tiskem vydáván mnohokrát. Mezi jeho raná vydání patří i edice z roku 1532, jejíž exemplář je uložen v Knihovně Vojenského historického ústavu.

Dílo s názvem Die vier bücher Sexti Julij Frontini je sbírkou příkladů vojenských úspěchů a vojenských lstí užitých v průběhu řecké a římské válečné historie. Spis je rozdělen do čtyř knih, z nichž první pojednává o dění před bitvou, druhá o dění v bitvě a po ní, třetí se zaměřuje na obléhání měst a čtvrtá na chování vojevůdce. Frontinovo autorství čtvrté knihy bylo ovšem zpochybněno a je možné, že tato část byla k dílu připojena až později.

Vydání z roku 1532 není příliš rozsáhlé – obsahuje pouze 51 listů. Ilustrační aparát je ovšem poměrně široký: v tisku lze nalézt celkem 30 různých ilustrací, které jsou v řadě případů složeny z částí starších, druhotně použitých ilustračních štočků. Kupříkladu vyprávění o Hannibalovi a jeho slonech je doplněno ilustrací složenou ze dvou částí, z nichž na levé jsou vyobrazeni vojáci první poloviny 16. století, zatímco na pravé straně sloni překonávají řeku.

Edice obsahuje kromě hlavního Frontinova textu také dodatek v podobě válečného pojednání od filozofa a stratéga Onosandera (1. století) a druhý dodatek – v tomto případě veršovaný – od renesančního válečníka – císaře Maxmiliána I. Habsburského (1459–1519).

Publikace obsahuje myšlenky řady autorů, kteří byli pro raně novověké vojevůdce zásadní. Kniha se tak v době svého vydání stala inspiračním zdrojem pro řadu válečníků. Jako zajímavý doklad antického, ale též renesančního vojenství může ovšem posloužit i dnešním čtenářům.

Knihu si můžete on-line přečíst zde.

 

Citace:

FRONTINUS, Sextus Iulius. Die vier bücher Sexti Julij Frontini. Meyntz: Ivo Schöffer, 1532. LI l. : čb. obr.

Aktuálně



Připomínáme si výročí bitvy u Sokolova - 8. 3. 1943

Připomínáme si výročí bitvy u Sokolova - 8. 3. 1943

08. 03. 2026
V pondělí 8. března 1943 se u ukrajinské obce Sokolovo poprvé dostala československá…
Připomínáme si 176 let od narození prezidenta T. G. Masaryka

Připomínáme si 176 let od narození prezidenta T. G. Masaryka

07. 03. 2026
Před 176 lety se v Hodoníně narodil Tomáš Garrigue Masaryk. Pozdější prezident,…
Připomínka data narození: parašutista Jan Hrubý / 4. 3. 1915 - 18. 6. 1942

Připomínka data narození: parašutista Jan Hrubý / 4. 3. 1915 - 18. 6. 1942

04. 03. 2026
Dnes si připomínáme 111 let od narození československého parašutisty Jana Hrubého, statečného…
Připomínka 20. výročí ukončení humanitární operace NATO Winter Race v Pákistánu, v níž byli zapojeni i čeští odborníci a vojáci

Připomínka 20. výročí ukončení humanitární operace NATO Winter Race v Pákistánu, v níž byli zapojeni i čeští odborníci a vojáci

04. 03. 2026
V únoru letošního roku uplynulo 20 let od ukončení operace NATO “Winter Race“,…
Přijďte do konce března na výstavu „1945 -Voláme všechny Čechy!“ do Armádního muzea Žižkov

Přijďte do konce března na výstavu „1945 -Voláme všechny Čechy!“ do Armádního muzea Žižkov

03. 03. 2026
Už jen poslední měsíc zbývá do skončení výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“,…