Otakar Rytíř (Richter)

Otakar Rytíř (Richter)

17. 05. 2018

Otakar Rytíř byl další ze skupiny předválečných vojáků z povolání, kteří se po obsazení zbytku Československa rozhodli bojovat proti nacistickým okupantům se zbraní v ruce. Proto se v létě 1939 připojil k čs. vojenskému zahraničnímu odboji v Polsku a ve skupině Ludvíka Svobody se dostal do Sovětského svazu, kde se zúčastnil všech bojů československé jednotky v SSSR. Po válce zůstal v československé armádě a po komunistickém převratu v únoru 1948 se jako mnoho jiných vojáků z povolání přizpůsobil novým poměrům. To mu umožnilo dosáhnout vysoké velitelské funkce v Československé lidové armádě.

 

Otakar Rytíř se narodil 23. června 1913 ve Vysokém Mýtě, kde absolvoval základní vzdělání a v roce 1932 zde složil maturitu. Poté se přihlásil na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1935 se rozhodl pro vojenskou dráhu a nastoupil vojenskou prezenční službu u dělostřeleckého pluku 101 v Praze-Ruzyni a následně byl vyslán do školy na důstojníky v záloze hrubého dělostřelectva v Olomouci. Po jejím absolvování byl na konci května 1936 zařazen do praktického výcviku u dělostřeleckého pluku 103 v Terezíně a 30. září byl přijat ke studiu na Vojenské akademii v Hranicích. Po jejím ukončení byl jmenován do hodnosti poručíka dělostřelectva a přidělen k dělostřeleckému pluku 202 v Kežmaroku, kde byl ve funkci 1. důstojníka baterie. Za mobilizace na podzim 1938 se stal velitelem baterie dělostřeleckého pluku 203 21. divize, která se nacházela v prostoru jihovýchodní Moravy jako záloha Hlavního velitelství. Ve stejné funkci pak sloužil u dělostřeleckého pluku 201 v Ružomberku. Po okupaci zbytku Československa byl ve druhé polovině března 1939 propuštěn ze svazku likvidované branné moci.

Se stávajícími poměry v protektorátu se nesmířil a 8. srpna u Moravské Ostravy přešel do Polska a 24. srpna vstoupil do Legionu Čechů a Slováků a byl zařazen k dělostřelecké baterii. Jeho nevlastní otec mjr. Arnošt Komárek zaměstnanec předválečného Vojenského ústavu vědeckého se rovněž zapojil do odboje a podílel se na vydávání časopisu V boj. Za tuto činnost byl v září 1940 zatčen gestapem a zemřel v roce 1942 v koncentračním táboře v Osvětimi.

Po vypuknutí druhé světové války a po rychlé porážce Polska se 22. září 1939 dostal s legionem do sovětského zajetí a postupně prošel internačními tábory NKVD v Orankách a Suzdalu. Po vzniku československé jednotky v SSSR se stal v hodnosti nadporučíka v únoru 1942 velitelem protitankové roty a v červenci byl jmenován 1. pobočníkem velitele 1. čs. samostatného polního praporu. Před odjezdem praporu na frontu v zimě 1943 byl ustanoven do funkce náčelníka štábu. V této funkci se zúčastnil bojů u Sokolova. Po stažení praporu z fronty a jeho reorganizaci na brigádu v Novochopersku byl Rytíř v červenci 1943 nejprve jmenován velitelem 1. dělostřeleckého oddílu 1. čs. samostatné brigády a v říjnu před odjezdem brigády na frontu, již v hodnosti kapitána, velitelem dělostřelectva brigády. Na konci září se začala brigáda přesouvat na frontu a v polovině října se dostala do předmostí na západním břehu Dněpru. Zde byla jako záloha velitele 38. armády.

Dne 3. listopadu 1943 byla zahájena ofenzíva na Kyjev, jíž se úspěšně zúčastnila i 1. čs. samostatná brigáda. Ve funkci velitele dělostřelectva působil Rytíř i při následných obranných bojích u Vasilkova a Černachova a na přelomu roku 1943/1944 bojů o Rudu a Bílou Cerkev. V lednu až březnu 1944 zastával funkci náčelníka štábu dělostřelectva, poté byl opět velitelem dělostřelectva. Začátkem února byla brigáda přesunuta a nasazena ve směru Rovno-Lvov-Užok a počátkem března doplněna volyňskými Čechy na válečné počty. Ve druhé polovině dubna byla brigáda přemístěna do prostoru Černovic, kde byla reorganizována na 1. čs. armádní sbor. V červnu byla provedena kontrola přípravy sboru a koncem července zahájil sbor přesun na frontu. Mezitím byl Otakar Rytíř povýšen na štábního kapitána a jako velitel dělostřelectva brigády prošel boji v Karpatsko-dukelské operaci.

V únoru 1945 se stal náčelníkem štábu dělostřelectva 1. čs. armádního sboru. Na začátku března byl povýšen do hodnosti majora a v dubnu byl ustanoven náčelníkem štábu Velitelství dělostřelectva na Hlavním štábu čs. branné moci. Dne 10. května 1945 byl povýšen do hodnosti podplukovníka a v srpnu se oženil. Za statečnost v bojích druhé světové války obdržel šest Čs. válečných křížů 1939, dvě Československé vojenské medaile Za chrabrost před nepřítelem a mnoho dalších československých a zahraničních vyznamenání.

Jako perspektivní důstojník nově budované čs. branné moci s bohatými válečnými zkušenostmi byl 1. dubna 1946 vyslán ke studiu na Nejvyšší vojenské akademii K. J. Vorošilova v Moskvě. V květnu mu Zemský národní výbor v Praze povolil změnu jména z Richter na Rytíř a 1. října byl povýšen do hodnosti plukovníka generálního štábu. Po absolvování studia v Moskvě v dubnu 1947 působil na Vysoké vojenské škole v Praze jako náčelník stolice dělostřelectva. V polovině května 1949 byl pověřen velením prvosledové 13. brigády v Karlových Varech a od první října se stal jejím velitelem. Ve stejné době probíhalo v československé armádě posilování svazků na západní hranici, proto byla dosavadní 13. brigáda se čtyřmi pěšími prapory a dvěma dělostřeleckými oddíly reorganizována na 13. divizi se čtyřmi pěšími pluky a dvěma dělostřeleckými oddíly. V následujícím roce při rozsáhlé reorganizaci a redislokaci československé armády se Otakar Rytíř, od 1. října 1950 v hodnosti brigádního generála, stal velitelem 3. armádního sboru v Plzni, jenž měl v podřízenosti pohraniční divize provádějící v případě napadení nepřítelem kryt státní hranice v západních Čechách. V červenci 1951 byl povolán do Prahy, kde se stal náčelníkem štábu na velitelství 1. vojenského okruhu a od 31. ledna 1952 byl zástupcem velitele okruhu. K 1. březnu byl povýšen do hodnosti divizního generála. Po nasbírání zkušeností na štábu okruhu byl v první polovině listopadu pověřen velením 1. vojenského okruhu a koncem dubna 1953 byl jmenován jeho velitelem.

Po pádu Alexeje Čepičky se nový ministr národní obrany generál Bohumír Lomský začal obklopovat zkušenými bojovníky, kteří s ním sdíleli válečnou zkušenost za druhé světové války v Sovětském svazu. Jedním z nich byl i Otakar Rytíř. Dne 4. června 1956 byl jmenován do funkce náměstka ministra národní obrany a na konci července 1958 se stal náčelníkem Generálního štábu Československé lidové armády. V této funkci se zásadním způsobem podílel na další výstavbě ČSLA, spoluvytvářel plán jejího rozvoje do roku 1970 a účastnil se všech rozhodujících jednání ve Spojeném velení při přípravě operačních plánů a z toho plynoucích úkolů pro armádu. Od roku 1961 byl předurčen pro velení Československému frontu. V polovině šedesátých let však již nebyl kvůli zdravotnímu stavu do této velitelské funkce navrhován. Mezitím byl v roce 1959 povýšen do hodnosti generálplukovníka a v roce 1966 do hodnosti armádního generála. Otakar Rytíř se zapojil i do politického života. Po poradě s tehdejším ministrem národní obrany generálem Ludvíkem Svobodou se v březnu 1948 přihlásil do Komunistické strany Československa a po dvouleté kandidátské lhůtě se v červnu 1950 stal členem KSČ. Na XII. sjezdu KSČ v roce 1962 byl zvolen do jejího ústředního výboru jako kandidát. V době Pražského jara byl 30. dubna 1968 odvolán z dosavadní funkce a celý následující měsíc byl v kádrové dispozici Ministerstva národní obrany. Na začátku června, podobně jako generál B. Lomský, nastoupil do Vojenského historického ústavu v Praze jako samostatný vědecký pracovník. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 byl 25. července 1969 jmenován zmocněncem vlády pro otázky dočasného pobytu Sovětské armády v ČSSR. Po více jak ročním působení v této funkci se v polovině listopadu 1970 stal předsedou Ústředního výboru Svazu pro spolupráci s armádou. Do starobního důchodu odešel na konci července 1977. Zemřel 6. května 1979 v Ostravě.

Jan Šach

Aktuálně



Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

30. 01. 2025
Další díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází na webu iDNES.cz, a k němuž…