František Ženíšek, František Josef I. v ornátu Řádu Zlatého rouna, 1893

František Ženíšek, František Josef I. v ornátu Řádu Zlatého rouna, 1893

30. 07. 2018

Jeden z nejlepších středoevropských portrétistů 2. poloviny 19. století – František Ženíšek (1849–1916) vytvořil roku 1893 na přímou objednávku rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. reprezentativní portrét panovníka jako zakladatele České akademie pro vědy, slovesnost a umění.

O rok později vznikla v mistrově dílně druhá varianta obrazu, určena pro výzdobu zasedací síně České akademie. Obě malby se od sebe liší jen v detailech. Finální podobě díla předcházely dva studijní portréty císaře ve vojenském stejnokroji. Panovník v životní velikosti je vyobrazen ve slavnostním rouchu velmistra Řádu Zlatého rouna, včetně baretu a řádového kolánu. Na bohatě vyřezávaném, zlaceném stolku s draperií je položena Svatováclavská koruna. Císař kyne svou pravicí na listinu s pečetí. Jde pravděpodobně o text říjnového diplomu z roku 1860, v němž panovník sliboval zavedení federalistické konzervativní ústavy v monarchii.  Většina interpretací se ovšem přiklání k tomu, že jde o zakládací listinu České akademie pro vědy, slovesnost a umění z roku 1890.

Další české panovnické insignie nejsou vyobrazeny. Portrét odráží věrně atmosféru české společnosti na sklonku 19. století, plnou rozčarování. Korunovace Františka Josefa I. českým králem zůstala jen dalším z nesplněných monarchových slibů. V domácím prostředí však bylo zvykem, že umělci vyobrazovali císaře s atributem české koruny.

František Ženíšek studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesora Josefa Matyáše Trenkwalda. Jeho nesporný talent kreslířský ocenil i Trenkwaldův následovník, belgický malíř Jan Sweert, který jej rovněž přizval k několika významným projektům (návrhy vitráží v kapli chrámu sv. Víta na Pražském Hradě).

František Ženíšek je v literatuře řazen mezi tzv. generaci Národního divadla. V roce 1877 se přihlásil společně s Mikolášem Alšem do soutěže o vnitřní výzdobu divadla. Oba uspěli, avšak po dvou letech usilovné práce došlo k velkým vzájemným rozporům, které se dostaly až na stránky dobových časopisů.  Ženíšek vyhrál i soutěž o oponu Národního divadla. Její realizací byla pověřena roku 1880 vídeňská divadelní a dekoratérská firma J. V. Kautského. Výsledné provedení však bylo zklamáním především pro samotného autora. V následujícím roce oponu zničil požár divadla. Její podoba se tak dochovala jen v několika kresebných studiích a soutěžním návrhu.

V posledních letech tvorby se umělec věnoval rozměrným historickým kompozicím (Soud nad husity, Přemysl oráč, Oldřich a Božena). Jádrem umělcovy tvorby však byla jednoznačně portrétní malba. Šlo většinou o zakázky významných objednatelů, kteří vyžadovali reprezentativní provedení (císař František Josef I., kardinál Bedřich Schwarzenberg, Jan Nepomuk František hrabě Harrach). K veřejným objednávkám příležitostného charakteru patřil Sokolský slib na průčelí brány borců pro cvičiště II. všesokolského sletu, který se konal v Praze roku 1891. Není příliš známo, že Ženíšek byl zaníceným sportovcem a členem Sokolské jednoty. Vytvořil také podobiznu Miroslava Tyrše, zakladatele a prvního náčelníka tělovýchovného spolku Sokol.

Umělecké dílo je součástí původní sbírky Vojenského historického ústavu v Praze.

Plátno, olej, 258 x 180,5 cm.

Ilona Krbcová

Aktuálně



Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

30. 01. 2025
Další díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází na webu iDNES.cz, a k němuž…