Ruská důstojnická šaška gen. Milana Rastislava Štefánika

Ruská důstojnická šaška gen. Milana Rastislava Štefánika

23. 09. 2018

Za zakladatele Československé republiky je vedle T. G. Masaryka a E. Beneše zcela po zásluze považován také Slovák Milan Rastislav Štefánik.

 

Tento významný slovenský politik a generál francouzské armády se narodil 21. července 1880 v obci Košariská. Ve Francii, kam odešel v roce 1904, působil v astronomické observatoři v Mendonu u Paříže a řídil hvězdárnu na Mont Blancu. Na podzim roku 1911 získal francouzské občanství a v roce 1915 se přihlásil do francouzské armády. Prošel pilotním výcvikem, po němž byl nasazen na západní frontě a v Srbsku. Zásadním způsobem podporoval československý zahraniční odboj a zejména T. G. Masarykovi usnadnil přístup na důležité audience u vysokých francouzských činitelů.

Na jaře 1917 začal vykonávat funkci místopředsedy Československé národní rady v Paříži a jako její reprezentant podepsal v dubnu 1918 v Itálii dohodu o vzniku československé armády a osobně na místě pomáhal budovat její jednotky. V hodnosti generála francouzské armády odcestoval v srpnu téhož roku za československými legiemi na Sibiř, aby zde uskutečnil jejich reorganizaci. Zpět do Evropy se vrátil v únoru 1919. Připravoval se na převzetí funkce ministra války v nové vládě Československé republiky, ale při návratu do vlasti 4. května 1919 jeho letoun havaroval a nikdo na palubě tuto tragédii nepřežil.

Ve sbírce Vojenského historického ústavu se nachází vzácná upomínka na osobnost Milana Rastislava Štefánika – darovací exemplář ruské šavle, tzv. šašky, pro důstojníky kozáků, kterou Štefánik obdržel od československých legionářů za svého pobytu v Rusku. Šaška byla po Štefánikově smrti předána do sbírek nově vzniklého Památníku osvobození. Po nacistické okupaci, někdy v průběhu roku 1940, byla spolu s několika dalšími památkami na československé legionáře vyzvednuta mjr. Koreckým z dočasného úkrytu ve smíchovském ateliéru malíře Emanuela Prülla, který byl v letech 1938–1939 prozatímním přednostou 3. oddělení Památníku osvobození, a odvezena na bezpečnější místo. Část předmětů byla ukryta u paní Růžičkové v Příbrami, další v dole Vojtěch v Březových Horách a zbylá část u mjr. Koreckého v Hodkovičkách. Krátce po osvobození byly mjr. Koreckým ukryté předměty vyzvednuty a 27. července předány zpět do muzejní správy.

Čepel šašky je zakřivená, jednosečná, s oboustranným výbrusem a středovým hrotem. Po obou stranách je bohatě zdobena leptanými ornamenty a nápisy. Na vnitřní straně je leptán nápis “Prvému českému ministru národní obrany Generálu Štefánikovi”, na vnější straně vojenské trofeje, rostlinný ornament, postava jezdce na koni a nápis „technické oddělení československých vojsk Jekatěrinburk v prosinci 1918“. Na hřbetě je čepel značena výrobcem „Златоуcт. oружейная фабрика“.

Celokovový jílec je ze zlacené mosazi. Po celé ploše je bohatě zdoben plastickým rostlinným a lineárním ornamentem. Na vnitřní straně hlavice je umístěn plastický monogram „MŠ“, na vnější straně rukojeti jsou připevněny dva broušené kameny.

Dřevěná pochva je potažena kůží. Kování ze zlacené mosazi je zdobeno plastickým a prořezávaným rostlinným ornamentem. Na vnitřní straně horního kování je rytý nápis „SVÉMU DRAHÉMU MINISTRU ČESKOSLOVENSKÉ VOJSKO NA RUSI. URAL SIBIŘ VÁNOCE 1918“.

Celková délka 942 mm, délka čepele 780 mm, šířka čepele 32 mm, hmotnost 792 g, hmotnost s pochvou 1258 g.

Jan Šach

Aktuálně



Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

30. 01. 2025
Další díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází na webu iDNES.cz, a k němuž…