Ve zjitřené atmosféře po okupaci Československa pěti armádami Varšavského paktu v noci z 20. na 21. srpna 1968 natočil režisér armádního filmového studia Milan Růžička krátký provokativní film „Na tý louce zelený“. Z rozhodnutí okupační moci bylo československému vojenskému letectvu zakázáno létat a ochranu československého vzdušného prostoru převzalo sovětské vojenské letectvo.
Tento zásah do suverenity státu se stal námětem Růžičkova filmu natočeného na vojenském letišti v Českých Budějovicích. Jízlivé použití hudebního motivu „Na tý louce zelený“, původní ruské lidové písně „Nechoď dál“ přezpívané do češtiny Evou Pilarovou a Waldemarem Matuškou a záběry na protiokupační nápisy patřily mezi důvody, které tento film na začátku normalizace poslaly „do trezoru“. V porovnání s řadou dalších filmů k roku 1968 byl však tento méně kontroverzní, protože šlo o okamžitou satirickou reakci na aktuální situaci.
Proto ani režisér Milan Růžička (1937–2011) nemusel čelit tak závažným normalizačním následkům jako kolegové Ivan Balaďa nebo Vladimír Drha, kteří šli ve svých filmech hlouběji k podstatě posrpnové reality. Dnešnímu diváku film přiblíží dobovou atmosféru na obsazeném letišti: uzemněné československé letce a letouny 1. stíhacího leteckého pluku, stejně jako zde umístěný sovětský útvar.
Výrobce: Studio ČAF, 1968
Tvůrci: režie Milan Růžička, kamera Jan Jiráček
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, II. kombinovaná kopie, černobílá, 330 metrů (12 minut)
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.