Snímek pořízený při Ostravsko-opavské operaci na jaře 1945 zachycuje zbrojíře letky kapitána Šingloviče při práci na letišti Poręba v Polsku.
Od roku 1944 českoslovenští letci působili na východní frontě. 25. ledna 1945 byla v Přemyšlu v jihovýchodním Polsku zformována 1. československá smíšená letecká divize pod velením Ludvíka Budína. Jednalo se o smíšenou čs.-sovětskou jednotku – mezi její příslušníky patřili čs. letci z Británie, bývalí příslušníci letectva Slovenského štátu nebo sovětský pozemní personál. Divize byla součástí 1. čs. armádního sboru v SSSR a operovala v rámci sovětské 8. letecké armády. Tvořily ji tři pluky. 1. čs. stíhacímu leteckému pluku velel major František Fajtl; 2. čs. stíhací letecký pluk majora Ivana Haluzického byl složen převážně ze slovenských letců a do konce války procházel přecvičením na sovětské stroje. 3. čs. bitevní letecký pluk pod velením majora Mikuláše Guljaniče měl k dispozici bitevníky Il-2M; v rámci tohoto pluku velel kapitán Mikuláš Šinglovič třetí letce.
Od svého založení se divize přesouvala na západ spolu s frontou; 1. čs. stíhací pluk a 3. čs. bitevní pluk využívaly od 13. dubna 1945 letiště Poręba (Poremba), kam se přesunuly od Katovic. Jejich nové působiště leželo nedaleko města Pszczyna v polském Slezsku, zhruba východním směrem od Ostravy a asi 20 km od čs. hranice. Od 14. dubna 1945 se tyto letecké síly účastnily Ostravsko-opavské operace, při níž sehrály významnou roli. 10. května se divize přesunula na československé území do Albrechtiček a nakonec do Prahy.