BECKER, Gottfried Wilhelm. Andreas Hofer und der Freiheitskampf in Tyrol 1809.

BECKER, Gottfried Wilhelm. Andreas Hofer und der Freiheitskampf in Tyrol 1809.

Minulý měsíc jsme si připomenuli britskou expedici na ostrov Walcheren, která představovala polozapomenutý neúspěšný pokus o otevření druhé fronty války roku 1809. Dnes si připomeneme kulaté 210. výročí tohoto konfliktu asi naposledy a to pohledem na zcela specifické bojiště v Tyrolsku. Tato země patřila tradičně od 14. století rodu Habsburků vládnoucích v Rakousích. Po porážce Rakouského císařství ve třetí koaliční válce roku 1805 bylo ale podmínkami bratislavského míru Tyrolsko od Rakouska odtrženo a připadlo francouzskému spojenci – Bavorsku. Nutno dodat, že bavorský král (povýšení na království bylo také odměnou za spojenectví s Francií zakotvenou v bratislavském míru) Maxmilián I. Josef začal již roku 1806 provádět reformy, které v Tyrolsku rozhodně nebudily nadšení, a roku 1808 prohlásil Tyrolsko součástí jižního Bavorska, čímž země přišla o dosavadní autonomii. V okamžiku, kdy v dubnu 1809 vypukla nová koaliční válka, Tyrolsko zcela pochopitelně povstalo proti bavorské vládě a připojilo se k boji Rakouska proti Francii a jejím satelitům.

Tyrolské povstání bylo velmi úspěšné a v prvotní fázi jej podpořily i pravidelné rakouské jednotky armádního sboru polního podmaršála Johanna Gabriela markýze Chastelera de Courcelles. Tyrolští povstalci mistrně využili horského terénu, na který byli zvyklí a dobře jej znali, a první pokusy o pacifikaci rebelie úspěšně odrazili. Po porážce Rakušanů v bitvě u Wagramu a uzavření znojemského příměří v první polovině července ale čelili další bavorské ofenzivě, tentokráte podpořené i francouzskými a spojeneckými jednotkami, přičemž Chastelerův sbor jim již pomoci nemohl. Přesto povstalci opět uspěli a odrazili bavorsko-francouzské síly. Až po 14. říjnu 1809, kdy byla podepsána Schönbrunnská mírová smlouva, kterou byla držba Tyrolska potvrzena Bavorsku, byla zahájena další ofenziva k pacifikaci povstání. V polovině října bavorští vojáci znovu vtáhli do Tyrol a 1. listopadu došlo k čtvrté bitvě u Bergiselu. Oproti předchozím tvrdým střetům bylo v tomto případě již znát, že povstalci po podepsání mírové smlouvy ztratili naději na úspěšné zakončení svého boje a tím také morálku mužstva. Po boji, který stál Bavory pouze jednoho padlého a 40 raněných (oproti asi 350 padlým, raněným a zajatým povstalcům, kteří také opustili svých 5 děl), se jádro povstání prakticky rozpadlo a do poloviny listopadu Bavoři, kteří vyhlásili rozsáhlou amnestii, zemi opět ovládli. Povstalci se většinou rozešli domů a jejich vůdci se skrývali v horách.

Nejznámější tyrolský vůdce Andreas Hofer dostal v polovině listopadu nepravdivou informaci o obnovení nepřátelství mezi mocnostmi a pokusil se znovu zdvihnout prapor odporu. Odezva na jeho volání do zbraně byla ale tentokráte velmi vlažná a on sám musel prchnout do hor. Koncem ledna jej kvůli vypsané odměně jeden ze sousedů udal Francouzům a Hofer byl 28. ledna dopaden. Poté jej odvezli do pevnosti Mantova, kde stanul před válečným soudem, byl odsouzen k trestu smrti a 20. února 1810 popraven. Smrt tyrolského národního hrdiny se tak stala symbolickou tečkou za pátou koaliční válkou roku 1809.

Prezentovaná kniha představuje konvolut všech tří dílů práce pojednávající o Andreasu Hoferovi a tyrolském povstání. Drobný formát 11 x 14 cm vynahrazuje do jisté míry tloušťka svazku. Pevná plátěná vazba a kartonové desky zpevněné v rozích a na hřbetu vrstvou silnějšího plátna jsou zajímavé snad jen zlaceným slepotiskem na hřbetu kodexu. Text obsahuje poznámky pod čarou a za pozornost stojí obrazový doprovod, neboť publikace je ilustrována řadou zdařilých ocelorytů. Autorem je lipský doktor medicíny Gottfried Wilhelm Becker (1778‒1854), který publikoval řadu děl zaměřených na popularizaci lékařství, ale i na napoleonské války jakožto téma, které hýbalo jeho současností.

Publikace je téměř soudobým a rozhodně rozsáhlým zpracováním tématu tyrolského povstání roku 1809. Zajímavý je autorův saský pohled na problematiku tyrolského povstání, neboť Sasko bylo roku 1809 také spojencem Francie a některé saské jednotky v Tyrolích krvácely. V době vydání knihy již však jednoznačně v Sasku, stejně jako i jinde v Německu, převládl pangermánský duch a boj proti Francouzům byl vnímán jako svrchovaně patriotický.

Knihu/-y si můžete on-line přečíst zde (1. díl), zde (2. díl) a zde (3. díl).

 

Citace:

BECKER, Gottfried Wilhelm. Andreas Hofer und der Freiheitskampf in Tyrol 1809. Leipzig : B. G. Teubner, 1841. 3 sv.

Aktuálně



Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…
Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

06. 05. 2025
Při příležitosti 80. výročí Pražského povstání a blížícího se výročí konce druhé…
Výstava „Květnové vítězství – československá armáda v roce 1945“ připomíná závěr druhé světové války a české hrdinství

Výstava „Květnové vítězství – československá armáda v roce 1945“ připomíná závěr druhé světové války a české hrdinství

06. 05. 2025
U příležitosti 80. výročí konce druhé světové války vznikla výstava Květnové vítězství…