Branná střelba, pěstovaná střeleckými spolky v Německu již od počátku minulého století, dostala po roce 1933 zcela novou, masovou dimenzi. Nacionálně socialističtí vůdci zcela v souladu s vizemi nového říšského kancléře Adolfa Hitlera začali zcela masově rozvíjet brannou přípravu napříč celým spektrem německé mužské populace.
Většina předních německých zbrojovek, přeorientovaných v důsledku ustanovení Versailleské smlouvy výhradně na civilní výrobu, měla ve své nabídce sportovní a lovecké malorážky v řadě provedení. Po roce 1933 zcela otevřeně budovaná a modernizovaná armáda se bez branné přípravy, zejména mládeže, obejít nemohla. Zřejmě již v roce 1934 vyvinula firma Mauser Werke, A. G. v Oberndorfu jednotný typ branné malorážky, jež sice dostala označení Deutsches Sportmodell 34 (DSM 34), avšak vzhledem k jejím parametrům, blížícím se armádní pušce vz. 98, se o zbraň, určenou výhradně pro sportovní střelbu, skutečně nejednalo.
Její pažba včetně kování a způsobu upevnění popruhu odpovídala jednotné armádní pušce K 98k (Karabiner 98 kurz), takže přechod z výcvikové malorážky na standardní zbraň nečinil z hlediska manipulace velké potíže, byť se v případě DSM 34 jednalo o jednoranovou malorážku. Válcový odsuvný závěr měl analogické ovládání, jeho vyjímání z pouzdra závěru bylo stejné. Pod hlavní v přední části pažby byla našroubována tyčinka vytěráku a ústí hlavně chránilo snímatelné odklopné chránítko ústí. Klapkové hledí disponovalo stupnicí od 20 do 200 metrů.
Firma Mauser nebyla ovšem jediná, kdo branné malorážky pro potřeby řady organizací, jakými byly oddíly HJ (Hitlerjugend), Kraft durch Freude, NSKK (Nazionalsozialistisches Kraftfahrkorps), SA (Sturmabteilung) či SS (Schutzstafel), vyráběl. Uvedeným organizacím a řadě dalších je dodávaly rovněž firmy Gustaw Genschow, Erma (Erfurter Maschinenfabrik), Carl Walther, JGA (J. G. Anschütz) či Gustloff Werke (dříve BSW).
DSM 34 rovněž nebyla jediným typem branné malorážky, používaných uvedenými organizacemi; do výrobních programů německých zbrojovek se ve 30. letech dostaly také modely s označením KK-Wehrsportgewehr, jejichž přední kování odpovídalo pušce K 98k, takže mohly být k výcviku používány s nasazeným standardním bodákem SG 84/98.
Exemplář, pocházející z evidence Říšského vedení SS (Reichsführung-SS) získalo muzeum v roce 1948 převodem ze Zbrojnice Terezín.
Ráž: .22 LR
Celková délka: 1113 mm
Délka hlavně: 661 mm
Délka záměrné: 503 mm
Hmotnost: 3392 g