Pamětní odznak Velitelství vojenské policie Olomouc

Pamětní odznak Velitelství vojenské policie Olomouc

V roce 2013 byl jako výsledek jednání mezi Velitelstvím Vojenské policie Olomouc a Vojenským historickým ústavem Praha zvolen na doporučení Komise vojenských tradic a symboliky čestný název velitelství: „Stráže obrany státu“. Zvolený čestný název odkazuje na sbor, jenž byl vytvořen na základě vládního nařízení č. 270/1936 Sb. z 23. října 1936. Jeho hlavní poslání spočívalo v ochraně neporušitelnosti státních hranic a v zajištění nedotknutelnosti státního území. Stráž obrany státu (SOS) se dále podílela na ochraně veřejného pořádku, klidu a bezpečnosti. Zapojeni do ní byli příslušníci četnictva, státní policie, finanční stráže a záložníci československé branné moci z řad mužstva a poddůstojníků.

Na základě jednání mezi Velitelstvím Vojenské policie Olomouc a Vojenským historickým ústavem Praha byl na jaře roku 2014 vytvořen pamětní odznak Velitelství Vojenské policie Olomouc, který příslušnou symboliku původní Stráže obrany státu akcentuje.

Popis:

Pamětní odznak kruhového tvaru o průměru 41 mm při síle 3 mm v povrchové úpravě bílého kovu, ražený. Stuha o šíři 38 mm je polcená na středu dvojicí šedých pruhů, proťatých tenkým červeným pruhem. V obou polovinách stuhy umístěny střídající se dva bílé a tři červené pruhy. Stužka je vyvedena v barvách a v šíři stuhy pamětního odznaku.

Avers:

Na střed vnitřní plochy ohraničené bordurou je umístěn znak Velitelství vojenské policie Olomouc: hořící granát na šachovnicovém poli v legionářském štítku. Bordura nese text opisu. Horní opis: VELITELSTVÍ VOJENSKÉ POLICIE, spodní opis: OLOMOUC. Opisy jsou od sebe na dvou místech vzájemně odděleny mezerou.

Revers:

Na střed plochy je umístěn motiv nezavedeného kapsového odznaku Stráže obrany státu (SOS), chystaného v průběhu léta 1938: kruhový odznak nesoucí renesanční štít s malým státním znakem, posunutý mírně odstředivě do horní části motivu odznaku, překrývající křížení čepele meče a násady čakanu. V horní části motivu odznaku jsou nad štítem mezi jílcem meče a čakanem umístěny tři lipové listy, v dolní polovině motivu odznaku se nachází spodní opis: STRÁŽ OBRANY STÁTU. Celek reversu doplňuje horní opis vložený volně podél okraje motivu odznaku SOS bez jakéhokoli ohraničení: VE JMÉNU OBRANY STÁTU. Ve spodní části při mírně plasticky převýšeném okraji číslo pamětního odznaku: 000. Opisy jsou od sebe na dvou místech vzájemně odděleny mezerou.

Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán darem v roce 2014.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…