Řád posvátného pokladu je jedním z nejvýše postavených ocenění Japonska. Řád založil 4. ledna 1888 císař Mucuhito, později posmrtně pojmenovaný Meidži. Jeho posmrtné jméno je v obecném povědomí spjaté zejména s tzv. obdobím Meidži (1868‒1912), kdy Japonsko vystoupilo z původně dobrovolné izolace a prošlo velmi progresivní modernizací, vedle toho jím však byl označen i zmiňovaný řád jako Řád Meidži. Jedná se o univerzální záslužný řád, který může být udělen za civilní i za vojenské zásluhy. Původně se uděloval v osmi třídách až do roku 2003, kdy byly nejnižší třídy řádu zrušeny, a řád byl omezen na šest tříd. Až do roku 1919 se uděloval pouze mužům, od tohoto roku jím mohou být dekorovány i ženy. Dekorováni mohou být nejenom Japonci, ale i cizí státní příslušníci. Řád se uděluje dodnes a může být udělen také in memoriam.
Klenot řádových dekorací odráží symboliku tzv. tří posvátných pokladů, které se pojí s japonským císařským titulem a podle nichž se řád v současnosti nazývá. Každý z těchto předmětů symbolizuje jednu z předních ctností – císařův meč odvahu, jadeitový klenot Jasakani laskavost a zrcadlo Yata, do něhož se nesmí podívat ani císař, moudrost.
Popis:
Oboustranný klenot náprsní představuje stříbrný maltézský kříž o rozpětí ramen 46 mm, jehož jednotlivé cípy jsou složené vždy z pěti bíle smaltovaných trojhranných paprsků. Původní zlacení je setřeno. Na středu se nachází modře smaltovaný kruhový medailon s perlením v mezikruží, v jehož středu je umístěna mírně plasticky převýšená stříbrná osmicípá hvězda. Kolem medailonu a přes plochu paprsků je rozložen obvod osmicípé hvězdice s červeně smaltovanými kuličkami. Středový motiv s osmicípou hvězdou představuje zrcadlo Yata, hvězdice s červeně smaltovanými kuličkami klenot Jasakani a paprsky symbolizují císařský meč. Klenot je zavěšen na 37 mm široké světle modré stuze se zlatými pruhy při okrajích, poskládané do trojúhelníku. Na stuze se nachází roseta v barvách stuhy.
Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán darem v roce 1966.