Armádní vědecko-technický magazín (AVTM) byl jedním z řady filmových periodik vyráběných v Československém armádním filmu. Přinášel reportáže o tuzemských novinkách a zajímavostech ve vědě, výzkumu a technickém vývoji ve vojenství, ale i v civilním sektoru. AVTM vycházel v letech 1970–1990 zpočátku jako čtvrtletník, později s půlroční periodicitou.
AVTM číslo 3/1976 je složen ze čtyř reportáží. První z nich je spíše propagandistického charakteru a ukazuje divákům připravenost a vysokou úroveň naší PVOS prostřednictvím záběrů ze cvičení oddílu protiletadlových řízených střel. Přestože jsou v šotu detailně zobrazeny činnosti jako příprava ke střelbě, vyhledávání cílů či navádění střely, tvůrci se důsledně vyhýbají označení typu a parametrům natočených PLŘS (jedná se o S-75M Volchov). Magazín byl totiž šířen i mimo ozbrojené síly a nesměl obsahovat žádné utajované skutečnosti.
Druhý příspěvek představuje nově zavedený střední terénní nákladní automobil sovětské výroby ZIL-131, uvádí jeho TTD a podrobně popisuje přednosti vozu na pozadí efektních záběrů jízdy v náročném terénu. Ve třetí reportáži je divákům představeno nové automatické zařízení pro kontrolu činnosti letounu L-39, pro ověřování funkce motoru, draku a rozhodujících agregátů. Kontrolu může provádět buď operátor ručním zadáváním postupu, nebo je řízena programem zakódovaným na děrné pásce. Měřené hodnoty jsou operátorem sledovány na displeji a současně je trvale zaznamenává tiskárna. Toto diagnostické zařízení bylo vyvinuto a vyrobeno v národním podniku Rudý Letov ve spolupráci s Výzkumným a zkušebním střediskem ČSLA.
Poslední příspěvek zavádí publikum na 3. vnitřní oddělení ÚVN, kde je v ověřovacím provozu před zavedením sériové výroby nový typ umělé ledviny (Klinický hemodialyzátor UL2). Srozumitelně vysvětluje princip činnosti přístroje a vyzdvihuje, že jde o československý výrobek, který je možné, díky skladnosti a snadné přenosnosti, použít i v polních podmínkách. Autorem UL2 je plk. Dr. Josef Navrátil, CSc. a přístroj vnikl ve spolupráci s Vývojovými dílnami ČSAV.
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.
Výrobce: Československý armádní film, 1976
Tvůrci: Scénář a režie Stanislav Brožík, kamera Jaroslav Kadlec
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, III. kombinovaná kopie, černobílá, česká verze, 357 m (13 minut)