Ženský element byl v průběhu dějin součástí válečných událostí stejně jako poklidného života v čase míru. Ve středověkém vojsku bylo možno objevit ženy v trénu, jak pomáhají svým mužům, kramářům táhnoucím s vojskem, ošetřují raněné nebo poskytují služby nejstaršího řemesla. Mnohem méně nacházíme zmínek o ženách, které se cíleně a dobrovolně zapojily do bojových operací, a zároveň se tak nesmazatelně zapsaly do historie. Jednou z těchto osobností byla dívka, zvaná Jehanne La Pucelle, nám známá jako Johanka z Arku. Právě jejím příběhem se zabývá biografická práce Jeanne d´Arc : Édition illustrée d´après les Monuments de l´Art depuis le quinzième siècle jusqu´à nos jours.
Autor biografie Henri-Alexandre Wallon byl svého času známým francouzským historikem a politikem. Zapsal se především do historie třetí Francouzské republiky, přičemž jeho politická aktivita jej opakovaně vynesla do řad zákonodárného shromáždění a nakonec také na pozici ministra veřejného vzdělávání. Většinu své práce však zasvětil povolání profesora historie na École Normale Supérieure, posléze přímo na filozofické fakultě. V jeho celoživotním díle zaujímají pevnou pozici hagiografické a biografické práce, mezi něž patří uvedené dílo o Johance z Arku. Wallon rozdělil svoji práci na tři části. Úvodní pasáž shrnuje události před začátkem poslední fáze stoleté války a stav Francie v tomto období až po obléhání Orléansu. Druhá, nejobsažnější část, se věnuje samotné Johance od dětského věku až po její upálení v Rouenu. Tématicky je tento oddíl biografie rozdělen dále na dva celky. První zahrnuje vstup „Panny orléanské“ do královských služeb, její vojenské akce od vyproštění Orléansu přes tažení v oblasti Loiry a uvedení korunního prince Karla ke korunovaci do Remeše, až po neúspěch před Paříží a její zajetí u obleženého Compiègne. Druhý celek je věnován prodeji zajatkyně Angličanům a následnému procesu, jenž vyvrcholil upálením Johanky. Závěr tvoří dvě kapitoly, věnované problému rehabilitace Johanky od poloviny 15. století až do doby vydání knihy. V poslední třetí části své práce se autor zaměřil na vedlejší témata, náležející do kontextu historie Johanky z Arku. Vedle souhrnného výkladu o dobovém odívání a zbraních je připojena mapa Francie, zobrazující situaci z konce třicátých let 15. století. Poté následuje kapitola o rodině a příbuzenstvu Johanky. Práci uzavírají tři kapitoly, které se věnují obrazu Panny orléanské v poezii, dramatu, hudbě a ikonografii.
Biografie je vybavena bohatým obrazovým materiálem, zastoupeným mapou, reprodukcemi dobových písemností a množstvím kolorovaných i nekolorovaných grafických technik, z nichž převažují litografie. Kniha je vázána v Lipské vazbě s rámovou středovou kompozicí, přičemž výzdoba symbolicky odkazuje na osobu Johanky z Arku a francouzský královský majestát – kartónová vazba, potažená rudě lakovaným plátnem, je zdobena krom zlacené ořízky také vytlačovanými a zlacenými motivy lilií a plamínků na deskách. Na přídeštích a předsádkách se pak nacházejí zlaté heraldické lilie, francouzský královský erb a erb udělený Johance z Arku.
Knihu si můžete přečíst on-line zde.
citace:
WALLON, Henri-Alexandre. Jeanne d´Arc : Édition illustrée d´après les Monuments de l´Art depuis le quinzième siècle jusqu´à nos jours. 2nd édition. Paris : Librairie de Firmin-Didot et Cie, 1876. xii, 556 s., obr. příl.