Výčet modelů samonabíjecích pistolí, vyráběných americkými zbrojovkami v průběhu první poloviny minulého století není příliš rozsáhlý, což bylo dáno především velkou oblibou revolverů pro jejich jednoduchou obsluhu a provozní spolehlivost. Ani konzervativní přístup spotřebitelů ale nemohl zabránit pokroku; budoucnost patřila samonabíjecím pistolím.
Mezi velmi pozoruhodné konstrukce, jež vznikly ještě před první světovou válkou, nesporně patří pistole Remington model 51 konstruktéra Johna Douglase Pedersena (1881–1951), přihlášená k patentové ochraně v červnu 1915. John D. Pedersen, tehdejší zaměstnanec zbrojovky Remington Arms v Ilion ve státě New York, patřil mezi velmi plodné konstruktéry, na svém kontě měl 69 patentů, ovšem do obecného povědomí se zapsal kromě uvedené pistole především adaptérem Pedersen Device, určeným pro armádní pušky M1903. Pomocí Pedersenova adaptéru, zavedeného pod označením US Automatic Pistol, Caliber .30, Model of 1918, bylo možné použít armádní opakovačku jako automatickou zbraň. Adaptér se sice dočkal zavedení do výzbroje, firma získala objednávku na 133 450 kusů včetně 800 milionu nábojů, avšak válka skončila dřív, takže vláda kontakt 1. března 1919 zrušila. Do té doby stihla firmy vyrobit 65 000 adaptérů, 1,6 milionu zásobníků a 65 milionů nábojů. Celá produkce byla nařízením vlády zničena, dochovalo se přibližně 100 kusů, jež dnes patří mezi vysoce ceněné sběratelské exempláře.
Pedersenova pistole se od většiny soudobých konstrukcí lišila především velmi propracovanou ergonomií rukojeti s optimálním sklonem, umožňujícím přirozené instinktivní nacílení zbraně. Velice nízko položená osa hlavně přispívala nejen k lepšímu zamíření, ale především eliminovala velikost úhlu zdvihu hlavně po výstřelu. Co jí ovšem činilo výjimečnou, byl její závěrový mechanismus. Ačkoliv používala poměrně málo výkonné náboje 7,65 mm Browning a 9 mm Browning krátký, v anglosaském světě označované .32 ACP a .380 ACP, měla závěrový mechanismus se zpožděným otevíráním, což také přispívalo k celkové nižší hmotnosti zbraně. Uvnitř závěru byl uložen pohyblivý závěrový blok, klouzající po vnitřní křivce v dutině závěru tak, že jeho zadní konec zapadal do vybrání na horní ploše těla pistole. Jelikož „uzamykací“ plocha bloku závorníku měla větší než samosvorný úhel, došlo vlivem impulzu výstřelu ke zdvižení zadní části a rozpojení těla se závěrem.
Bicí mechanismus tvořilo kladívko, spoušťový mechanismus byl jednočinný. Kromě otočné manuální pojistky na levé straně těla pistole disponoval Remington 51 také dlaňovou pojistkou, jež zabraňovala výstřelu v případě, že nebyla stlačena dlaní střelce. Kromě toho měla pistole zásobníkovou pojistku, blokující mechanismus v případě vytaženého zásobníku.
Zápornou stránku v hodnocení jinak konstrukčně velmi zajímavé a elegantní pistole představuje její rozebírání, komplikované pohyblivým závěrovým blokem a nutností povytažení hlavně proti odporu vratné pružiny navlečené na hlavni.
Do výroby se pistole Remington model 51 dostala v posledním válečném roce 1918, kdy firma vyrobila prvních 25 kusů v ráži .380 ACP. Následujícího roku dosáhla výroba s počtem 22 966 kusů svého maxima v celé historii výroby. V roce 1920 vyrobil Remington 12 263 pistolí, rovněž pouze v ráži 9 mm. Teprve od roku 1921 se u Remingtonu vyráběly také v provedení pro náboj 7,65 mm Browning, určený především pro evropské trhy. Výrobní čísla všech pistolí měla, bez ohledu na ráži, předponu tvořenou písmeny PA (Pedersen Automatic). Výroba poměrně složitých pistolí nemohla být rentabilní už z toho důvodu, že je firma prodávala za 15,75 USD, přičemž výrobně jednodušší Colt Pocket Model 1903 stál v té době 20,50 USD.
K ukončení výroby obou provedení došlo v roce 1927 a dvouciferná čísla produkce následujících let jen představují montáž z rozpracovaných dílů. Do roku 1934, kdy firma vykázala poslední smontovaný kus, dosáhla produkce 54 518 kusů v ráži .380 ACP a pouze 10 278 pistolí ráže .32 ACP. Model 51 tak byl první, ale také poslední samonabíjecí pistolí, kterou kdy firma Remington Arms vyráběla.
Exemplář z roku 1927 získalo muzeum v roce 2010 koupí od soukromé firmy.
Ráž: 7,65 mm Browning
Celková délka: 167 mm
Délka hlavně: 89,5 mm
Výška: 110 mm
Šířka: 25 mm
Kapacita zásobníku: 8 nábojů
Hmotnost pistole s prázdným zásobníkem: 586 g