Od poloviny sedmdesátých až do konce osmdesátých let vyráběl Československý armádní film (ČSAF) filmové periodikum Soudruzi ve zbrani. Bylo určeno příslušníkům Československé lidové armády a jeho cílem byla propagace zahraničních spřátelených armád.
K výrobě těchto periodik ČSAF většinou využíval materiály natočené cizími armádními studii, které dostával v rámci recipročních výměn ze zahraničí. Z větší části šlo o armádní filmová periodika států Varšavské smlouvy. Výsledným produktem pak po střihových úpravách bylo filmové periodikum propagandistického charakteru vyráběné většinou dvakrát ročně. Pro tehdejšího i dnešního diváka je zajímavé především tím, že se často věnuje u nás málo známým druhům vojsk nebo obsahuje filmové záběry vojenské techniky, která u nás nebyla zavedena.
Takovým filmem je i periodikum ‚Soudruzi ve zbrani II/1979“, které je celé věnováno sovětskému, polskému, bulharskému a východoněmeckému vojenskému námořnictvu. Obsahuje například řadu efektních filmových záběrů natočených během nácviku námořních výsadkových operací polského a sovětského námořnictva s účastí výsadkových vznášedel. Filmově je zde dokumentována celá plejáda plavidel, od lehkých torpédových člunů Iltis z výzbroje Volksmarine až po sovětské letadlové lodě (vrtulníkové křižníky) projektu 1143 a 1123 a stíhací atomové ponorky projektu 671.
Výrobce: Československý armádní film, 1979
Tvůrci: vedoucí výroby Zbyněk Bartoš, dramaturgie Ivan Dvořák, střih Vladimír Cabalka, režie Vladimír Kressl
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, II. kombinovaná kopie, černobílá, 450 metrů (16 minut)
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.