Film Probuzená Libye byl natočen u příležitosti zájezdu Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého do Libye v roce 1984.
Kulturní diplomacie patřila v komunistickém Československu k oblíbeným způsobům navazování kontaktů se zahraničím a krytí zištných cílů. Ideologické názorové rozdíly mezi Kaddáfího diktaturou a vládou komunistů v ČSSR pomáhal v 70. a na začátku 80. let překonávat zájem na vzájemném obchodu. ČSSR dodala přes Omnipol do Libye několik tisíc tanků T-55, tanky T-72, bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry a další techniku, za níž Kaddáfí ochotně platil.
O této podstatě vzájemných vztahů se propagační dokumentární film zmiňoval pouze v náznacích. Nepříliš invenční film byl natočen částečně jako vlastivědný dokument, který v příznivém světle představoval Libyi za vlády plukovníka Muamara Kaddáfího a československo-libyjskou spolupráci, kterou rámovalo turné AUS VN v rámci Dnů československé kultury v Libyi.
Kopie filmu byla získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.
Výrobce: Československý armádní film, 1984
Tvůrci: námět a scénář František Říčka, hudba Jiří Šust, zvuk Stanislav Milion, střih Štepán Nepraš, výroba Jan Fulín, dramaturgie Ivan Šářec, kamera a režie Karel Hložek
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, II. kombinovaná kopie, barevná, česká verze, 435 metrů (16 min.)