V roce 1969 se hlavní novinové periodikum československé armády vrátilo k deníkové formě vydávání. Týdeníková varianta však byla zachována pod názvem Nedělní Obrana lidu. Navzdory svému přídomku vycházela již v sobotu, vedle klasického deníkového vydání, patrně kvůli omezeným výrobním a distribučním možnostem.
Stejně, jak tomu je i u některých současných novinových titulů, nedělní varianta se lišila od té deníkové jak svým rozsahem, tak obsahem. Vyřazeny byly aktuální krátké zprávy, přednost dostávaly spíše delší články či časově nezávislá sdělení. Tematicky zůstávala jejím těžištěm nadále vojenská a politická tematika, ale zbytek modelového čísla tvořily kulturní a sportovní články, inzerce (včetně seznamky), dotazy čtenářů, křížovky a nechyběla dokonce ani intimní poradna pro čtenáře všeho věku. S postupem času dostávaly větší prostor příspěvky věnující se aktuálním společenským problémům. Jejich naivně-moralistický tón však musel i ve své době působit spíše komicky. Patrně s motivací sblížit duševně čtenářstvo se sovětskými okupačními vojsky v této době vycházela i rubrika „Ze života sovětských vojáků Centrální skupiny vojsk“, kde se objevovaly překlady článků z tehdy nového deníku Sovetskij soldat. Stěží mohla najít upřímně nadšené čtenáře.
Představované číslo nemohlo na titulní straně vzhledem k datu vydání pominout říjnovou revoluci z roku 1917, jejíž počátek připadal dle našeho kalendáře právě na 7. listopad. Pro dnešního badatele může být zajímavé, že na rozdíl od standardního dobového deníku, kde by se zpravidla objevily jen typické floskule, „čtení na neděli“ přineslo rozsáhlejší článek s příběhem údajného českého účastníka útoku na Zimní palác Jaroslava Slavíka, nebo zajímavý příspěvek s názvem „Vyznání rudého dělostřelce“. Jednalo se o rozhovor s Bohuslavem Laštovičkou, ve kterém bývalý důstojník čs. armády, interbrigadista a významný komunistický politik líčil svoji minulost v ozbrojených složkách a vysvětloval své ideové postoje.
Týdeníková varianta Obrany lidu byla označována jako „zelená“ podle barvy titulku, deníková varianta byla vyvedena v červené. Pod křídly ministerstva obrany vycházela do první poloviny devadesátých let, o tři roky tím přežila svého „červeného“ sourozence, jehož vydávání ztratilo smysl již krátce po sametové revoluci.
Obrana lidu byla v obou variantách zdigitalizována VHÚ a z velké části je již zpřístupněna na Digitální studovně MO. Vydání ze dne 7. 11. 1970 si můžete přečíst ZDE.
Citace:
Obrana lidu: list Československé armády. Praha: Naše vojsko, 7.11.1970, 29 (45 [týdeník]). ISSN 0231-6218.