Smuteční oznámení generála Matěje Němce

Smuteční oznámení generála Matěje Němce

Generál Matěj Němec (8. 11. 1886 – 29. 8. 1975) pocházel z malé obce Janov v tehdejším sedlčanském okrese. Po absolvování hospodářské školy se jako aktivní člen Sokola začal profesionálně věnovat tělovýchově a v roce 1910 přesídlil jako učitel do ruského Jekatěrinburgu.

Začátek první světové války jej přivedl jako dobrovolníka do řad ruské armády, resp. České družiny, s kterou se v prvních letech konfliktu účastnil řady rozvědek. V březnu 1917 byl jako praporčík převelen k nově formovanému 3. čs. střeleckému pluku Jana Žižky z Trocnova, s kterým se účastnil bitvy u Zborova i následujících bojů na Sibiři. Od prosince 1918 již jako jeho velitel pluku. Po návratu do vlasti v dubnu 1920 zůstal v armádě a v roce 1928 dosáhl generálské hodnosti.

Od roku 1938 vykonával vysoké administrativní funkce na MNO. Po okupaci Československa se v řadách první garnitury Obrany národa zapojil do odboje. V září 1939 byl však zatčen a zbytek války strávil v pankrácké věznici a koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Po roce 1945 se vrátil do armády a působil jako předseda Komise pro přijímání důstojníků a rotmistrů. Pro nastupující komunistický režim byl však bývalý ruský legionář v této funkci nepřípustný a v roce 1949 musel odejít do výslužby. V 50. letech byl perzekvován. Zemřel v roce 1975 v Praze na zástavu srdce.

Rozměry smutečního oznámení: 15 x 20,8 cm

Smuteční oznámení generála Matěje Němce bylo do sbírky VHÚ Praha získáno darem v roce 2019.

Aktuálně



Lhaní účinnější než výstřely

Lhaní účinnější než výstřely

15. 09. 2025
V současné době sociálních sítí a mediální moci televizních stanic je při mezinárodních…
Ministryně obrany na Vítkově vyznamenala in memoriam "takřka zapomenuté" československé hrdiny

Ministryně obrany na Vítkově vyznamenala in memoriam "takřka zapomenuté" československé hrdiny

12. 09. 2025
Ministryně obrany Jana Černochová dnes v památníku v Praze na Vítkově vyznamenala…
Upozornění na uzavřený hangár v Leteckém muzeu Kbely

Upozornění na uzavřený hangár v Leteckém muzeu Kbely

12. 09. 2025
Upozorňujeme návštěvníky Leteckého muzea Kbely, že v době od 13. do 18.…
Národní památník na Vítkově je od čtvrtka 11. září od 13:00 uzavřen. Platí to i pro pátek 12. září

Národní památník na Vítkově je od čtvrtka 11. září od 13:00 uzavřen. Platí to i pro pátek 12. září

10. 09. 2025
Upozorňujeme návštěvníky, že dnes, tedy ve čtvrtek 11. září 2025 je pro…
Vývoz a dovoz speciálu v druhé pětiletce

Vývoz a dovoz speciálu v druhé pětiletce

10. 09. 2025
V letních měsících roku 1961 vypracovalo Oddělení zvláštních zahraničních styků Státní plánovací komise…