PERNES, Jiří. Nejen rudé prapory

PERNES, Jiří. Nejen rudé prapory

Revoluční rok 1905. Asi většině lidí se vybaví neúspěšná revoluce v ruském impériu, případně slavný Ejzenštejnův film Křižník Potěmkin. Skutečnost, že rok 1905 nebyl revoluční jen v carském Rusku, ale i v Rakousko-Uhersku, respektive v našich zemích, ale bohužel zůstává zcela ve stínu zahraničních událostí.

Lze konstatovat, že ruská revoluce se stala vzorem i pro revoluční dění v českých zemích. Nejednalo se ale o proletářskou revoluci v duchu pozdější z roku 1917, nýbrž o boj za všeobecné volební právo, o jazykovou rovnoprávnost mezi Čechy a Němci (napjatá situace v tomto ohledu trvala již od 90. let 19. století) a o zřízení české univerzity na Moravě. Do snah o větší demokratizaci habsburské monarchie, která byla již od roku 1860 konstituční, ale její volební systém byl nevyvážený, se zapojili lidé ze všech vrstev společnosti a také se silně aktivizovaly všechny české politické strany.

Do protestních demonstrací, které od září 1905 organizovala primárně strana sociálně demokratická, se zapojily tisíce osob ve všech částech Předlitavska a při srážkách s pořádkovými silami pět z nich zahynulo. Protesty vyvrcholily generální stávkou, ke které došlo 28. listopadu, kdy ve Vídni demonstrovalo asi 400.000 lidí, v Praze přibližně 100.000 lidí a stranou nezůstala ani menší města, například v Ústí nad Labem protestovalo 35.000 demonstrantů. Ministerský předseda Předlitavska Paul Gautsch poté přislíbil projednání volební reformy na říšské radě. Návrh byl předložen v únoru roku 1906 a jednalo se o něm až do podzimu téhož roku. Konečné schválení proběhlo v prosinci 1906 a lednu 1907, přičemž koncem tohoto měsíce nový zákon č. 15/1907 Říšského zákoníku ratifikoval císař František Josef I.

Za zmínku stojí také fakt, že ještě v listopadu 1905 došlo k takzvanému Moravskému vyrovnání, jak se nazývaly čtyři zemské zákony řešící zrovnoprávnění mezi Moravany a Němci. Císař je signoval den před generální stávkou 27. listopadu. Kompromisní Moravské vyrovnání se pak stalo vzorem pro řešení národnostní otázky i v dalších částech monarchie, například v Bukovině, Štýrsku nebo Korutanech. Bohužel v Čechách nenašli dostatek vůle ke kompromisu ani Němci, ani Češi a národností problémy zde přetrvaly ve vyhrocenější podobě až do pádu monarchie, respektive daleko za něj.

Prezentovaná publikace formátu 12,5 x 18,5 cm od známého moravského historika Jiřího Pernese vyšla v měkkých deskách z červeného křídového papíru s fotografií císaře Františka Josefa I. Kniha přináší vedle čtivě napsaného líčení událostí roku 1905 v českých zemích také příběhy 5 obětí revolučního dění. Text nedoprovází žádné ilustrace a s ohledem na použitý popularizační styl bohužel absentuje poznámkový aparát. Nechybí ale přehled použitých pramenů a literatury a při práci s knihou čtenář ocení jmenný rejstřík.

Dnešní „kniha týdne“ je již prakticky rozebrána a čtenář ji proto může nalézt jen v knihovnách, včetně té naší. Kvalitně zpracovaná publikace může pomoci nahlédnout do polozapomenutých časů „Belle Époque“ a připomenout, že ne vše bylo „Belle“.

Citace:

PERNES, Jiří. Nejen rudé prapory, aneb, pravda o revolučním roce 1905 v českých zemích. Brno : Stilus, 2005. 315 s. ISBN 80-903550-2-1.

Aktuálně



Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…
Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

06. 05. 2025
Při příležitosti 80. výročí Pražského povstání a blížícího se výročí konce druhé…