Film „Vojáci v horách“

Film „Vojáci v horách“

Významný fotograf, režisér a filmový teoretik Jiří Jeníček byl dlouhá léta úzce spjat s armádní kinematografií. Od konce dvacátých let působil ve filmové skupině Vojenského technického ústavu (od roku 1933 Vojenského technického a leteckého ústavu) a později nově vzniklého Vojenského filmového a fotografického ústavu.

V roce 1938 natočil Jiří Jeníček podle vlastního námětu a scénáře film „Vojáci v horách“. Je to jednoduchý příběh o soudržnosti a vzájemné pomoci vojáků v drsném prostředí zimních hor. Nezbytnost vzájemné pomoci je ztvárněna ve scéně, v níž se vojáci účastní záchrany průzkumné hlídky zasažené lavinou. Předpokladem úspěšně provedené akce je fyzická odolnost, lyžařské dovednosti a odvaha každého vojáka.

Vizuální působivost filmu je dána střihem a především obrazovými kompozicemi zimních scenérií kameramanů Jiřího Lehovce a Vladimíra Novotného. Zvuková složka se omezuje jen na hudbu významného skladatele filmové hudby Jiřího Srnky. Mluvené slovo zastupují krátké mezititulky.

V době ohrožení republiky německým nacismem byl film apelem nejen na jednotu armády, ale také na sepětí československé armády a lidu, jak ukazuje poslední záběr, v němž vedle sebe symbolicky pochodují řady vojáků a řady krojovaných dívek. Mezititulky tu vyjadřují ústřední myšlenku celého filmu: „Jeden za všechny, všichni za jednoho – všichni za lepší budoucnost – všichni za šťastné Československo“.

Film „Vojáci v horách“ byl natáčen na Slovensku a účinkují v něm vojáci horské pěchoty (Horský pěší pluk 2).

 

Výrobce: Vojenský filmový a fotografický ústav, 1938

Tvůrci: námět, scénář a režie mjr. Jiří Jeníček, kamera Vladimír Novotný a Jiří Lehovec, hudba Jiří Srnka

Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, kombinovaná kopie, černobílá, 350 metrů (12 minut)

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

 

Aktuálně



Přijďte na komentované prohlídky jízdárny ruzyňských kasáren 17. 11. 2025

Přijďte na komentované prohlídky jízdárny ruzyňských kasáren 17. 11. 2025

06. 11. 2025
Využijte státního svátku a zúčastněte se komentované prohlídky jízdárny ruzyňských kasáren, které…
Čeští a slovenští studenti vzdali v Armádním muzeu Žižkov poctu Josefu Čapkovi

Čeští a slovenští studenti vzdali v Armádním muzeu Žižkov poctu Josefu Čapkovi

05. 11. 2025
V Armádním muzeu Žižkov se 5. listopadu setkali studenti z českých a…
Poděkujte válečným veteránům. Vlčí mák České republiky jim můžete věnovat i v digitální podobě

Poděkujte válečným veteránům. Vlčí mák České republiky jim můžete věnovat i v digitální podobě

04. 11. 2025
11. listopadu si již tradičně připomínáme Den válečných veteránů. V tento den si…
Pohled z nebe do pekla

Pohled z nebe do pekla

04. 11. 2025
Fotografie, která v době první československé republiky sloužila k výcviku leteckých pozorovatelů, přináší unikátní…
V Armádním muzeu na Žižkově se po dvaceti letech setkali účastníci humanitární operace NATO „Winter Race“

V Armádním muzeu na Žižkově se po dvaceti letech setkali účastníci humanitární operace NATO „Winter Race“

31. 10. 2025
Před dvaceti lety, 8. října 2005 otřáslo Pákistánem ničivé zemětřesení. Na pomoc…