Armádní filmový zpravodaj (AFZ) je jedním z filmových periodik vyráběných v Československém armádním filmu. Vycházel jako měsíčník a čtrnáctideník v letech 1954–1965. Obsahově se zaměřoval především na reportáže a novinky ze života ČSLA, ale informoval i o dění ve společnosti. V obvyklé stopáži do patnácti minut zpravodaj obsahoval zpravidla šest až dvanáct krátký příspěvků, které natočily filmové štáby ČSAF nebo byly převzaty z agenturních zdrojů.
AFZ č. 4/1962 přináší osm snímků. Úvodní příspěvek je poeticky pojatá reportáž z taktického zimního cvičení. Druhý seznamuje diváky se skupinou hornických penzistů, kteří se dobrovolně přihlásili na brigádu v dole Centrum a své výdělky věnovali na svazácký Fond solidarity. V pořadí třetí šot je z Karlových Varů, kde proběhly Dny krátkého filmu, na nichž se také dostalo pocty Československému armádnímu filmu v podobě jedné z hlavních cen. Následující reportáž nás zavádí do obce České Žleby, ležící 1 km od západní hranice a je věnována spolupráci místních obyvatel s příslušníky Pohraniční stráže, za což jí by udělen titul Pohraničnická obec.
Další příspěvek z Polské lidové armády ukazuje mistrovství vojenských řidičů při prověrkách automobilních jednotek Slezského okruhu. Šestý šot si vzal na mušku nešvar tzv. „syslování“ náhradních autodílů našimi vojenskými řidiči, kteří s nimi následně šmelí, v důsledku čehož je ve skladech trvalý nedostatek tohoto materiálu. V sedmém příspěvku jsou představeni divákům plavci Dukly Praha Ivan Ferák, Jindřich Vágner, Petr Lohnický a Ivo Budínský, kteří pod vedením trenéra Andělína Hliňáka překonali v tomto roce již deset čs. rekordů. AFZ č. 4/1962 je zakončen fejetonem o mladých umělcích – vojácích základní služby, kteří v Armádním výtvarném středisku utvořili „Mladou výtvarnou skupinu“ pořádající putovní výstavy, kde předvádí veřejnosti svá díla a zároveň o nich s návštěvníky diskutují.
Stojí za povšimnutí, že filmové zpravodaje v tomto období byly důsledně dvojjazyčné, tj. komentáře jednotlivých příspěvků se namlouvaly střídavě česky a slovensky.
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.
Výrobce: Studio ČSAF, 1962
Tvůrci: režie Milan Růžička, kolektiv ČSAF
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, II. kombinovaná kopie, černobílá, česká/slovenská verze, 314 m (11 minut)