Vznik Komunistické strany Československa byl bezpochyby jedním z důležitých milníků naší historie. Studie o této události byla ostatně zařazena do ediční řady nakladatelství Paseka “Dny, které tvořily české dějiny”. V této práci byl její vznik datován na konkrétní den - 15. květen 1921. Obecněji ale lze tvrdit, že KSČ vznikla na XIV. sjezdu sociálnědemokratické strany, respektive pouze jejího levicovějšího křídla, který se konal ve dnech 14. – 16. května 1921. Nestalo se tak vcelku pochopitelně náhodou, se sjezdem bylo počítáno jako s ustavujícím, protože na něm mělo dojít k přihlášení do Kominterny, tedy do mezinárodní organizace komunistických stran. Tehdejší vrcholný představitel levých sociálních demokratů Bohumír Šmeral se snažil sjezd pozdržet, protože jako umírněnější považoval tehdejší Kominternu za příliš radikální. Nakonec však musel ustoupit domácímu i zahraničnímu tlaku na jeho svolání.
Sjezd se konal v Národním domě v Karlíně, kam se sjelo téměř šest set delegátů z řad levicového křídla sociální demokracie. Souhlas s 21 podmínkami pro přijetí do Komunistické internacionály byl odhlasován v poměru 562:7 a tímto krokem byla fakticky založena Komunistická strana Československa. Následně, na III. kongresu Kominterny v červenci 1921, bylo uskutečněno samotné přijetí, ovšem s podmínkou, že dojde ke sloučení s německou částí strany v ČSR.
Nutno podotknout, že se již od počátku jednalo o stranu s masovou základnou. Co do počtu členstva v poměru k počtu obyvatel země to byla dokonce největší komunistická strana na světě (po sloučení s německými komunisty to bylo odhadem 400 tisíc členů). Než však strana získala onu nechvalně známou, téměř neomezenou moc, se kterou po druhé světové válce v ČSR panovala, značně se proměnila, a to jak v silných personálních, tak v ideových turbulencích.
O zmíněných událostech, ale i o předchozích dějích jako byla v první řadě prosincová generální stávka roku 1920 a její důsledky, pojednává kniha s výmluvným názvem 1921: vzpomínky na vznik KSČ. Zpracoval ji někdejší Ústav dějin KSČ a sestává vedle výkladu událostí hlavně ze vzpomínek mnoha tehdejších straníků (před vznikem strany levých sociálních demokratů), které pocházely částečně z písemných pozůstalostí, ale hlavně je sesbírali tvůrci knihy od pamětníků z celé republiky. Zpravidla se tak jednalo o různé regionální funkcionáře a delegáty, nicméně občas se mezi nimi objevily i známější osoby jako například Ivan Olbracht, Karl Kreibich nebo Jan Vodička. Vše je doplněno o poměrně zajímavou fotografickou přílohu.
Citace:
HOLÁ, Věra, MENCLOVÁ, Jarmila a ZUMANOVÁ, Božena. 1921: vzpomínky na vznik KSČ. 1. vyd. Praha: NPL, 1962. 377, [3] s.