Jihokorejský koncern Daewoo Industries, u jehož vzniku stál obchodník a podnikatel Kim Woo-choong (1936–2019), původně tvořilo několik malých průmyslových podniků. Skupováním dalších firem, nacházejících se často na pokraji úpadku, se podařilo vytvořit jeden z nejrychleji rostoucích průmyslových koncernů v Jižní Koreji. Tehdy již také nesl název Daewoo Group.
V roce 1981 vznikla společnost Daewoo Precision Industries, následně přejmenovaná na S&T Daewoo, jež se zabývala výrobou součástí pro automobilový průmysl, ale také ručních palných zbraní, dodávaných ozbrojeným silám Korejské republiky.
Povědomí o zbraních se značkou Daewoo proniklo mimo korejský poloostrov především díky exportu civilních verzí armádní pistole K5, zavedené do výzbroje armády v roce 1989. Její civilní verze s označením DP 51 se objevila na západních trzích v první polovině devadesátých let minulého století. Základní model v ráži 9 mm Luger se dočkal rozšíření o kompaktní verzi s označením DP 51C, semikompaktní variantu (s kompaktním závěrem a standardní velikostí těla), označenou DP 51S, ale také o modely DH 40 v ráži .40 S&W a DH 45, zařízené na náboj .45 ACP.
Na první pohled poměrně obvyklá konstrukce pistole v ráži 9 mm Luger s dvouřadovým zásobníkem na 13 nábojů funguje na principu uzamčeného závěru s krátkým zpětným pohybem hlavně. Osvědčený princip uzamčení pomocí uzamykacích žeber na hlavni s nuceným poklesem její zadní části na konci zpětného pohybu není to, čím by se korejská pistole odlišovala od řady jiných výrobků. Na první pohled běžný dvoučinný spoušťový mechanismus (SA/DA) pozornost neupoutá, při bližším seznámení je zřejmé, že pistole je vybavena systémem, označovaným jako „fast action“. Princip spočívá v děleném kohoutu, jehož palečník lze při napnutém mechanismu vrátit do přední polohy, aniž by došlo k uvolnění bicí pružiny. Výsledným efektem je nízký odpor spouště, potřebný k napnutí kohoutu s jeho následným vypuštěním. V režimu „fast action“ sice zůstává její dráha stejná jako při dvoučinném napínání, avšak s nepatrným odporem.
Prověrka časem sice ukázala životaschopnost neobvyklého řešení, nicméně nedoznal takové rozšíření, takže je dnes vnímán spíše jako zajímavost mezi spoušťovými mechanismy samonabíjecích pistolí.
Pistole je vybavena oboustrannou manuální pojistkou, umožňující zajištění ve všech polohách bicího mechanismu, úderník má blokovou pojistku, jež zabraňuje jeho pohybu až do fáze plného stlačení spouště. Tělo pistole, vyrobené z duralové slitiny, je povrchově chráněno šedou eloxovou úpravou. Konstrukce levostranného záchytu zásobníku, umístěného u zadní úpony lučíku, umožňuje jeho otočení tak, aby vyhovoval levorukému střelci.
Exemplář pistole DP 51 získalo muzeum v roce 2014 nákupem od firmy BVS Praha, s r. o.
Ráž: 9 mm Luger
Celková délka: 189 mm
Délka záměrné: 147 mm
Délka hlavně: 105,3 mm
Výška: 130 mm
Šířka: 34,4 mm
Kapacita zásobníku: 13 nábojů
Hmotnost pistole s prázdným zásobníkem: 820 g