Metodický film, určený výhradně pro služební potřebu systému Civilní obrany ČSSR k přípravě vojenských a civilních pracovníků CO, seznamuje s problematikou ochrany a zabezpečení osazenstva objektů národního hospodářství a způsoby zajištění životních a pracovních podmínek při různých typech ohrožení. Ochrana lidských zdrojů je chápána jako základní prvek pro zvyšování odolnosti národního hospodářství. Historickým východiskem jsou zkušenosti z II. světové války, kdy průmyslové a další hospodářsky důležité objekty byly pravidelnými a častými cíli bombardování. Ve filmu jsou ilustračně použity dobové archivní záběry evakuací. Titul je dále členěn do jednotlivých podkapitol, obecně se vztahujících k problematice CO, jako jsou kryty (stálé nebo improvizované), jejich parametry a vybavení, individuální ochranné prostředky či organizace velkých evakuačních operací.
Filmem se prolíná zajímavý experiment, během něhož strávila skupina dobrovolníků – amatérů, mužů i žen různých věkových kategorií – celkem nepřetržitě tři dny uzavřena v krytu CO, odkázána pouze na vybavení a zásoby krytu a vlastní síly (ruční pohon filtroventilace apod.).
V závěru autoři konstatují, že případný válečný konflikt by přinesl nebývalé nároky na fyzickou a psychickou odolnost obyvatelstva. Tento nápor by byl zřejmě nesouměřitelný s dosud známými následky válek, provozních havárií nebo živelných pohrom a šlo by při tom o samotnou biologickou existenci člověka. Tomuto faktu musí odpovídat také příslušná příprava.
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.
Výrobce: Československý armádní film, 1987
Tvůrci: režie Petr Janda, kamera Karel Cajz, scénář Bořivoj Horák, odborná spolupráce pplk. Václav Merxbauer
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, II. kombinovaná kopie, barevná, česká verze, 538 metrů (18 minut)