V roce 1978 natočil dlouholetý režisér Československého armádního filmu Karel Forst dokumentární film o práci příslušníků silničních stavebních útvarů ČSLA. K těmto jednotkám byli k výkonu základní vojenské služby zařazováni odvedenci vyučení a vzdělaní v nejrůznějších stavbařských profesích, aby v případě bojového nasazení plnili úkoly budování a obnovy důležitých komunikací a staveb, potřebných pro bojové sledy vojsk i pro zázemí.
V mírovém období bylo hlavním posláním (ale i součástí výcviku) vojenských stavbařů plnění úkolů pro ČSLA i pro civilní sektor. Na projekci a realizaci této výstavby se podílely vojenské hospodářské organizace Vojenský projektový ústav a Vojenské stavby. Ve filmu je jako příklad uvedeno vybudování Vysoké vojenské technické školy v Liptovském Mikuláši.
Snímek obsahuje zajímavé záběry z výstavby některých významných pražských objektů (např. Palác kultury, metro, magistrála) na nichž se vojenští stavbaři podíleli. Dokument nevybočuje z normalizační produkce armádního filmu a především komentář zatěžují dobová propagandistická klišé.
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.
Výrobce: Československý armádní film, 1978
Tvůrci: námět, scénář, režie Karel Forst, kamera Jan Jiráček, odborná spolupráce plk. ing. František Švantner
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, II. kombinovaná kopie, černobílá, česká verze, 473 metrů (17 minut)