Jednou z významných bojových akcí 1. československé samostatné brigády byla její účast v boji o řeku Dněpr, který probíhal od srpna do prosince roku 1943. V gigantické vojenské operaci se českoslovenští vojáci ve společném boji s Rudou armádou vyznamenali při osvobození Kyjeva. Za prokázané bojové hrdinství bylo třem příslušníkům československé jednotky, Josefu Buršíkovi, Antonínu Sochorovi a Richardu Tesaříkovi, uděleno několik vyznamenání, mezi nimi i „Zlatá hvězda Hrdiny Sovětského svazu“, která byla v SSSR nejvyšším možným oceněním.
O patnáct let později se do Kyjeva vydal s filmovou kamerou Jiří Ployhar z Československého armádního filmu a natočil zde reportáž z oslav osvobození Kyjeva za účasti československé vojenské delegace. Film „Kyjevská vzpomínka“ byl jedním z prvních dokumentů vyrobených v armádním filmovém studiu, které se zabývaly reflexí druhé světové války a kombinovaly archivní záběry se soudobou reportáží.
Ve filmu se však vzpomínalo selektivně a jména tří českých hrdinů bitvy o Kyjev zmíněna nebyla. Vliv na to nepochybně mělo i to, že Buršík byl v té době v emigraci ve Velké Británii, Sochor za nevyjasněných okolností zahynul v roce 1950 při autonehodě ve vojenském prostoru Ralsko a s nekonformním hrdinou Tesaříkem měla armáda dlouhodobě potíže. Film tak nepřipomínal významné jednotlivce, ale československou jednotku jako celek. Reportáž z vojenské přehlídky v centru Kyjeva byla zároveň holdem úspěšné obnově města, které bylo za války do velké míry zničeno.
Výrobce: Československé armádní filmové studio, 1959
Tvůrci: komentář Pavel Háša a Roman Hlaváč, mluví Otakar Brousek, kamera a režie Jiří Ployhar
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, II. kombinovaná kopie, barevná, 279 metrů (10 minut)
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.