Dne 20. února 1762 zemřel Tobias Mayer, německý astronom, matematik, selenograf a také kartograf. Narodil se 17. února 1723 v Marbachu ve Württembersku a vyrůstal v chudých poměrech v nedalekém Esslingenu. Zde navštěvoval německou a latinskou školu, kde však nebyla vyučována matematika. Znalosti v tomto oboru si proto doplňoval pouze samostudiem, přesto se řadí mezi nejznámější vědce své doby. Své nadání projevil záhy, už v roce 1739 uveřejnil svůj první plán města Esslingen a o dva roky později, když bylo Mayerovi pouhých osmnáct let, byla publikována jeho první studie z oboru geometrie.
O čtyři roky později následovala další práce z matematiky (Mathematischer Atlas) a také kniha o vojenském stavitelství. V roce 1746 začal pracovat v kartografické dílně Homannových dědiců v Norimberku, založené slavným kartografem Johannem Baptistou Homannem. Mayer zde odhalil nedostatky při dosavadní tvorbě map a zavedl různá vylepšení a zpřesnění kartografické práce. I díky tomu získal vědeckou reputaci, která vedla roku 1751 k jeho jmenování profesorem ekonomie a matematiky na univerzitě v Göttingenu. Ve stejném roce se stal také členem göttingenské Akademie věd. Roku 1754 pak byl jmenován ředitelem místní observatoře, ve které pracoval až do února 1762, kdy podlehl nákaze tyfem.
Během svého působení na univerzitě v Göttingenu publikoval různé práce o určování zeměpisné délky, astronomii, geofyzice, matematice a metrologii, a i v době, kdy Evropou zmítala sedmiletá válka, vydával studie o vesmírných pozorováních, magnetismu či teorii barev. Nejvíce jej proslavily jeho práce o Měsíci. Vytvořil podrobné mapy Měsíce, sestavil velmi přesné lunární tabulky a sepsal několik teoretických děl o tomto vesmírném tělese a metodě určování zeměpisné délky s jeho pomocí. Množství rukopisů, které sepsal během svého poměrně krátkého života, bylo publikováno až po Mayerově smrti a jeho studie o Měsíci zůstaly dlouhou dobu nepřekonané. Na jeho počest je po něm pojmenován jeden z měsíčních kráterů.
V rámci svého působení v Homannově kartografické dílně vytvořil nebo zpřesnil množství map různých zemí Evropy – Belgie, Nizozemí, Švýcarska, německých zemí, Polska a také českých zemí, Slezska a Kladska. V mapovém fondu Knihovny VHÚ se nachází atlas Slezska z 1. poloviny 18. století s mapami jednotlivých slezských knížectví. Jedná se o soubor dvaceti kolorovaných mědirytin různých autorů, tzv. Homannových dědiců, v němž novější kusy vydané na přelomu 40. a 50. let jsou právě mapy zpřesněné Mayerem.
Citace:
Atlas Silesiae id est dvcatvs Silesiae. generaliter quatuor mappis nec non specialiter XVI mappis tot principatvs repraesentantibvs geographice exhibitvs. Norimbergae : Homanniani heredes, 1736-1751.