V letech 2013−2019 probíhající archeologický výzkum v předpolí Lomu Bílina, k.ú. Libkovice u Mostu odkrýval a dokumentoval jedno z postavení německého protiletadlového dělostřelectva, které chránilo v letech 1944−1945 Sudeteländische Treibstoffwerke AG Brüx/Most. Mezi nálezy dělostřelecké munice ráže 10,5 cm se nacházely protipancéřové projektily. Baterii Flak 2 komplexu „Nesvětice“ obklopoval zákop s výběžky pro střelce, zákop půdorysu písmene W a kruhové okopy pro jednotlivce byly umístěny na východním okraji baterie Flak 1 směrem ke staré silnici na Jenišův Újezd. Úprava původně protiletadlové baterie na protitankový uzel souvisela se silnicí, která spojovala za 2. světové války Teplice – Duchcov – Most, a po které na konci dubna a počátku května 1945 ustupovaly Podkrušnohořím německé jednotky k západu.
Mezi střepinami dělostřelecké munice z poválečné likvidace byla nalezena představná čepice se zbytky nalisované balistické kukly. O tom, že protitankové náboje ráže 10,5 cm nebyly svezeny z okolí a že byly skutečně určeny protiletadlové baterii kanonů Flak 38/39 10,5 cm, svědčí nález dvou dřevěných beden ve skladu munice okopu F baterie Flak 2 se čtyřmi celými náboji.
Předmět byl předán Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, v.v.i. do sbírky Vojenského historického ústavu Praha v roce 2022.