V roce 1985 navštívil filmový štáb Československého armádního filmu Laoskou lidově demokratickou republiku. Z množství natočeného materiálu následně vznikl barevný dokumentární cestopisný film nazvaný „Mezi Mekongem a Planinou džbánů“. Tvůrci v něm ukazují Laos jako zemi, v níž po mnoha letech války žijí jeho obyvatelé konečně v míru. Dokazují to na záběrech tržnic a pouličního ruchu hlavního města Vientiane.
Filmaři armádního filmu natáčeli, kromě hlavního města, i na dalších místech Laosu. Ukázky historických památek, tradiční kultury a umění se ve filmu střídají se záběry budování moderního zemědělství, průmyslu a školství. Zdůrazněna je pomoc socialistických zemí při obnově poničené země.
Pozůstatky války jsou v zemi přítomny v podobě ukořistěné a zničené vojenské techniky v muzeu a také v podobě nevybuchlé munice, které je v zemi obrovské množství. Laos byl během vietnamské války intenzivně bombardován americkým letectvem.
Nevybuchlá munice dodnes znesnadňuje pohyb v některých oblastech. Takto je postižena i Planina džbánů, naleziště megalitických nádob, která je od roku 2019 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Výrobce: Československý armádní film, 1985
Tvůrci: režie a kamera Zbyněk Olmer, námět a scénář plk. František Říčka, dramaturgie Bořivoj Horák, střih Štěpán Nepraš, zvuk Stanislav Milion, vedoucí výroby Jan Fulín
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, V. kombinovaná kopie, barevná, 447 metrů (15 minut)
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.