Válka takových rozměrů, jakou byla 1. světová, jinak též ve své době označovaná jako "Velká válka", přinesla obrovské společenské změny nejen do života vojáků na frontách, ale i do řad civilního obyvatelstva. Postupné "odsuny" mužské části populace válčících států na frontu si vynutily jejich postupné nahrazování ženami na rozličných pracovních pozicích, které do té doby představovaly ve své většině typicky "mužský prostor".
Dokladem je tato fotografie z provozu největší rakousko-uherské muniční továrny v Bolevci u Plzně. Počátky zdejší výroby jsou spojeny se zkušebnou děl, k níž se ještě před vypuknutím války přidala "munička", jíž rozbíhající se válka pomohla k neobyčejnému rozmachu. Ten se však odehrával za naprosté ignorace technických a bezpečnostních předpisů, nerespektování hygienických požadavků atd. Obrovské výrobní tempo způsobovalo přeplňování prostor továrny hotovou municí i surovinami. To vše vedlo k tragédii, která se zde odehrála dne 25. května roku 1917, kdy v půl druhé po poledni došlo v oddělení výroby zapalovačů k výbuchu, který řetězově zachvátil další provozy. Poslední a největší z výbuchů se ozval zhruba o půl druhé hodiny později. Tlaková vlna, kterou způsobil, poškodila výrazně i samotnou Plzeň.
Výrazné zastoupení žen v tamních provozech dokládá i údaj, že z počtu asi 2 500 v době tragédie na místě přítomných dělníků, tvořily ženy více než 1 700. Mrtvých bylo více než 200, další stovky osob byly vážně poraněny.